Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ресторантьорите с нов апел за помощ- ще оцелее ли браншът?

Снимка: Радио Видин

Преди дни от Асоциацията на заведенията в България отново отправиха апел към българските политици за спешни мерки за спасяване на сектора. Над 80% е спадът в оборотите, който отчитат браншовите организации на заведенията след въвеждането на "зеления сертификат". Те смятат, че посещенията са се свили след ограничителните мерки, въведени със заповедта на здравния министър. Собствениците на ресторанти и заведения изчисляват, че спадът в посещенията е пропорционален на ваксинираните българи. При 20% ваксинация- 80% спад на оборота. Такава криза в сектора не е имало през последните повече от 30 години, се казва в съобщение, разпространено от Хотелиерската и ресторантьорска асоциация, Асоциацията на заведенията и Сдружението на заведенията. Собствениците подчертават още, че въпреки рестрикциите, мерки в подкрепа на засегнатите бизнеси и техните служители към момента няма. Какво се случва със сектора? Потърсихме за коментар Павел Петров, съпредседател на Българската асоциация на заведенията:

"Доста колеги затварят или ограничават дейност, в последната седмица. Все по- трудно става и с високите цени на тока не е рентабилно да се работи за съжаление. "Зеленият сертификат" беше вкаран грешно от правителството ... Апелът ни сега вече е отправен към хората, от които се очаква да съставят кабинет, съответно парламентарно представените партии. Купуваме на 588 лева ток, което няма как да е нормално в тази тежка ситуация. Ако купуваме ток на такива цени и имаме само 10 или 15% посещаемост в заведенията, ние няма как да се справим. Миналата година беше в пъти по- малко тока. Планът, който беше спуснат от министър Кацаров е издаден от 8 юли. Ако тогава беше въведен още "зеления сертификат" и да беше казано тогава, че примерно от 15 ноември ще може да се работи само със сертификат, може би щяхме да имаме по- високо ниво и на ваксинация и на издаване на сертификатите."- поясни Павел Петров и допълни, че положението в ресторантьорския бранш в Северозападна България и не само там, е трагично.

Какво казва браншът в Северозапада? Трябва ли да бъде последван примерът на Европа и проработи ли мярката с въвеждането на т. нар. "зелен сертификат"? Разговаряхме със Светослав Цветанов, собственик на заведение във Видин:

"Според мен щеше да проработи, ако го бяха въвели почти навсякъде, в това число и администрацията. Държавата като най- голям работодател първо трябваше пример според мен и администрацията да бъде накарана да работи със "зелен сертификат", но това не стана и отново само няколко бранша, а само с няколко бранша няма как да стане това ... Няма как да се въведе "пълен локдаун" или "зелен сертификат" само за няколко сектора и да се иска някакво подобряване на ситуацията."- видинският предприемач.
Петър Ванков е дългогодишен сервитьор от Видин, който след появата на ситуацията около коронавируса предприема сезонна работа- на родното Черноморие и на зимните ни курорти. Днес той е в очакване на сформиране на ново правителство, за да предприеме следващата стъпка в трудовата си кариера:

"Те направиха така, че да принудят хората да си затворят заведенията, без да дават тези помощи, които ги даваха миналата година. Във Видин съм си в момента и чакам да замина за Банско, само чакаме да видим какви мерки ще предприеме новото правителство. Това вече може би е някакво клише, но сами виждате какво се случва в големите вериги магазини и как хората се бутат един в друг и така нататък, и така нататък ... Това със заведенията не е някакъв начин за предпазване от вируса. Според мен това се прави умишлено, за да съсипят бизнеса. Аз не съм ваксиниран, но чакам да видя какво ще измисли новото правителство и заради това изчаквам. Евентуално може и ваксина, не е проблем това."- коментира Петър Ванков, сервитьор от Видин.

Попитахме видинчани одобряват ли въведената мярка за задължителен "зелен сертификат" при влизане в заведение и имат ли такъв?

"Липсва ни нормалния начин на живот, нормалното ежедневие- да не се притесняваме за нищо и да си взимаме нормалните заплати и да си работим нормално ... Не може от днес за утре да се вкара този "зелен сертификат" и ние да очакваме при 20% ваксинирани да има клиенти. Това означава, че само 20% от клиентите ще имат вариант да влязат ... Ясно е че не всеки може да има достъп до тестване всеки ден, а тези тестове за за по 48 часа. Доста трудно е да имаме очаквания дари от хора, които са тествани да бъдат клиенти в заведенията."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическият ни елит не може да управлява

Последната възможност за съставяне на редовен кабинет разделя страната от поредните предсрочни избори.  Къде обаче е генезисът на превърналата се в перманентна криза, започнала от партиите и обхванала целия политически живот?  Има ли път напред за демократичния процес?  Статуквото дискутираме  със Светлин Тачев , политолог от "Галъп", асистент в..

публикувано на 29.07.24 в 10:00

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50