В центъра на селото има паметник на загиналите в Балканските войни 1912 - 1913 г., Първата световна война 1914 - 1918 г. открит тържествено на 19 май 1934 г. и паметна плоча на загиналите във Втората световна война 1939 - 1945 г
Миналото на селото е свързано и с находищата на антрацитни въглища и на медна руда. Последното е било използвано през 19 и началото на 20 век. Мината е затворена поради прекратяване на икономическия интерес от по нататъшно експлоатиране. Находището на висококалоричните антрацитни въглища, което било едно от най-големите в страната, е разработено през 40-години на миналия век. В края на 60-те години обаче, заради няколко инцидента в мината, тя е затворена.
"Селото тогава се развива, започват да се строят хубави къщи на по два етажа, защото е имало добри доходи от мините. Жителите му наброявали около 1 500... Електричество в селото е пуснато през 1957 година, благодарение пак на мините... В селото е имало много овощни градини, земята се е обработвала, много ягоди се произвеждаха тук. Само от жителите на селото се добиваха 200 тона. Отделно, АПК-то колко произвеждаха, не мога да кажа. Освен ягоди, тук виреят и много малини... През 80-те години на миналия век обаче започва първото обезлюдяване на селото, когато много от жителите му се отправят към градовете да търсят работа."
Днес населението на Драганица, както и в целия този район е предимно възрастно. Много от хората са и самотно живеещи. Младите хора са около 20 човека от общо 140, разказва кметския наместник Иван Каменов:"Имам към кметството двама души, които са назначени по програма, които разнасят храната на възрастните, които имат нужда. Също така им чистят, пазаруват необходимите продукти и помагат, когато се наложи. Сега имаме проблеми и с дървата за зимата, защото няма добив, хората се притесняват, но ще бъдат доставени и всичко ще е наред... Не ме притеснява работата с възрастните хора. Разбирам се чудесно с тях. Возя ги на лекар, когато се наложи, разнасям здравните им книжки и купувам лекарствата... Хората тук са работливи. Бабите гледат пипер, домати, картофи, тикви- всичко има
в градините. Животни по-малко хора гледат, защото са над 80-годишни и им е трудно.
Как минава денят ми ли? Ами обикновено ставам сутрин, пия кафе и идвам на работа. Отивам първо в пенсионерския клуб, защото повечето баби са там. На една ѝ трябва кофа за боклук, на втората ѝ трябват хапчета, на третата ѝ трябва удостоверение за наследник, четвъртата имала проблем на улицата - ей такива неща. Други пък искат енергийни помощи, документите се попълва при мен и аз ги нося служебно във Вършец, за да си вземат парите и си купят дърва.
Какво бих направил, ако имах повече средства ли? Първото нещо е да оправя инфраструктурата в селото- улици, тротоари, бордюри, за да е по-удобно и да не ти бият гумите на колата в дупките. И да върна младите хора в селото..."
Какво искат пък жителите на Драганица и подробности за живота в селото - в звуковия файл
За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..
Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..
Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...
Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...