Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бяла Слатина - с поглед в бъдещето за по-добър живот

12
Снимка: радио Видин


Град Бяла Слатина е дестинацията ни в "Посоките на делника". Посреща ни с прави, чисти и озеленени улици, с красив нов фонтан на площада в центъра и за съжаление с малко хора. 

Десет хиляди са жителите на града, в 14-те населени места от общината живеят 20 200 души.

Бяла Слатина става град през 1914 година с указ на цар Фердинанд.


Иво Цветков е кмет вече трети мандат. Избиран е от хората, защото му имат доверие. Самият той е завършил Академията на МВР и е работил 20 години като пожарникар. Смята, че работата му като огнеборец го е научила да взима бързо решения и да не се отказва от започнатото:
 
"Смятам, че вървим ръка за ръка с хората, нещата се получават. Всички искат по-добър живот и възможност за работа най-вече. Развити са тук социалните услуги, леката промишленост- шивашките предприятия, едно машиностроително... Тютюнопроизводство, земеделие, услугите са на преден план. 10 училища имаме, 5 детски заведения, работеща болница, общината инвестира в нея малко, но редовно... 


Успяхме първия мандат да завършим водния цикъл на Бяла Слатина, това ни даде възможност да изградим водопроводи , сега 11 км ще се подмени водопровод в града и 6300 м канализация... Нашето задължение е да подобрим настилките на тротоарите... Най-голямата ми гордост е изграждането на Спортна зала със собствени средства... Спортната зала е с 200 места и от тази година активно се използва, тя излезе около 1 млн 400 хил лв...



Имаме готов проект за централната градска част... 1950 година е започнало изграждането на централната градска част, 1984 г е изградено новото читалище... Не попадаме в "Региони в растеж", затова поетапно работим... Тъй като населението ни има нужда от подкрепа, имаме Дом за стари хора, един от най-съвременните в България, Дневен център за младежи с увреждания, Център за обществена подкрепа, преходно жилище, асистентска подкрепа, приемна грижа и други социални дейности...


Подобрихме материалната база във всички училища в ПГ "Н.Й.Вапцаров" например имаме СТЕМ среда..."

Втората специалност на Иво Цветков е "ВиК", затова и не пропуска да се похвали, че Бяла Слатина е сред четирите общини, в които се изпълнява водният цикъл. Инвестицията за Бяла Слатина е 7 млн лв.
 

Основната цел на кмета за настоящия мандат - за града ще бъде готов проектът за централна градска част и ще започне изграждането на парково пространство около и зад болницата. В лечебното заведение са ремонтирани всички отделения, 170 човека е персоналът на болницата в 8 отделения...




В Бяла Слатина се опитват да решават проблемите, които възникват,  а те са няколко, казва Иво Цветков:

"Проблем са ни основно пътищата, един третокласен път Бяла Слатина -Мездра, тук започна ремонт и от 1 година не се работи нищо, спряха финансирането, остана разкопано, проблем са ни и улиците по населените  места... Общината предвижда да изтегли заем от 10 млн лева, за да се асфалтират част от улиците... Това е дълъг процес и беше стопиран..."


Основният двигател на културни събития за обществеността, работа с децата и запазване на фолклорните традиции се пада на НЧ "Развитие 1892" Бяла Слатина. 


Посрещат ни в залата, където е подредена етнографска сбирка, която показва бита на местните. Сградата на културния дом е построена по времето на социализма със съдействието на Цола Драгойчева и е наречена малкото НДК, казва секретарят Светлина Берова:


"Две петилетки се изгражда Културният дом, 6,5 дка е. 450 седящи места и въртяща сцена има... 1984 г се открива Художествената  галерия. Този Културен дом е публична собственост, старото ни читалище е отзад и в момента не функционира, дадено е за кино..."


А как живеят тук  хората, попита Николай Хараламбов:


"Кметът направи много неща, площад, спортна зала, басейн, болница, поликлиника имаме, всичко имаме, но трябва ни още малко, ако може да се докарат инвестиции и да заработят празните ни цехове, да се докарат машини. Има много безработни в тоя град... Някога нямаше безработица... Бяхме 18 хиляди, сега сме под 10 хиляди души. Според мен трябва да има хора, които да работят, като има работа, хората се чувстват по-добре... Като навсякъде е животът... Не седя тук, защото няма работа... Народът обеднява до такава степен, че храним не само тези 240 в парламента, а още 5 хиляди около тях...."


Повече за живота в Бяла Слатина може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00