Долни Цибър е село в община Вълчедръм, на брега на река Дунав. 1560 са жителите му, 300 от тях работят в чужбина и благодарение на парите, които изпращат, хората оцеляват... Има много деца, които посещават детската градина и училището, а от тази година училището образова децата до 12 клас.
80 са висшистите от селото, някои са се върнали да преподават в родното си училище.
Село Долни Цибър може да се похвали с младо население, всяка втора къща се ремонтира и се обновява. Работещите млади хора задължително се връщат в родното си село, купуват къщи и парцели, строят и реновират домовете си. Има и безработни, които разчитат на социални помощи. Кражби в селото няма.
99 % от населението е ромско, но хората са трудолюбиви, образовани и обичат родния си край, казва кметът
Камен Димитров, който в момента кара 8 мандат. Как се работи 30 години на една и съща позиция?
"Явно харесват това, което правя за тях и затова ме избират. Трудна е работата ми като кмет, голям е процентът безработни, социално слаби... Нещата са зле, особено при тази инфлация... 1560 са жителите ни, 300 са хората в чужбина и благодарение на тях хората оцеляват... Имаме много деца, в детската градина са 92 деца, училището е до 12 клас...."
От тази година училището в Долни Цибър е средно. В момента учат 220 деца, много от учителите са местни, обяснява кметът:
"Инвестират в домовете си и в децата си. Почти всички домове са хубави, в момента се търсят парцели, млади хора искат да си купят парцели и да си строят домове и сега водим борба за 60 парцела да се включат в кадастралния план на селото..."
Камен Димитров се радва, че в началото на мандата си е успял да убеди хората, че образованието е важно:
"Когато станах кмет убедих сегашните учители, директорът на детската градина, на училището, да запишат да учат, да завършат. И оттам тръгнаха нещата и вече имаме 80 висшисти в селото. С това най-много се гордея. Гордея се с това, че направихме хубав път до махалата, асфалтиран, с тротоари, гордея се, че имаме автобус ученически, гордея се с това, че направихме училището до 12 клас, ново кметство имаме, ремонт на читалището направихме, изолация на детската градина, да изолираме ул 6-та, да направим спортна площадка, узаконяваме стадиона и правим към него баня, защото сме в по-голяма група, ФК "Дунав" Долни Цибър."
В Долни Цибър 30 безработни лица са назначени на 4-часов работен ден, те почистват предимно улиците и дворовете на обществените сгради. 230 са хората, които се подписват в Бюрото по труда в Лом.
Хората се радват на добро здравеопазване, казва кметът:
"Имаме лекар, фелдшери в детската градина и в училището, лекарят идва всеки ден тук. Проблем имаме с конете, ходят свободно, излизат пред колите, поставили сме си за цел да го решим, редът е съставяне на глоби, с местния полицай се опитваме да въведем ред, никакви кражби нямаме. ...Имаме одобрени проекти, но няма кой да ги разпише ..."
В читалище "Н.Й.Вапцаров 1927" от този понеделник започва творческият сезон. Читалището е мястото, където на празници се събират всички жители, за Нова година винаги се подготвя програма и тогава даже няма места в салона, казва секретарят Вася Асенов.
Пред Николай Хараламбов местните хора споделят, че животът им е не е лек:
"Животът е много тежък, тук живот няма... За селото е спокоен животът, когато имаш пари... За млади хора има условия добри, има училище, детски градини.. Живеем нормално, сплотено, строи се, всеки гледа да му е удобно, да му е уютно...Пътища нямаме добри, а си плащаме данъците.. Ние ако не отидем в чужбина, няма да преживеем. Ромско ни е селото, но сме на европейско ниво, защото ние живеем в Европа, от всяко семейство има човек, който работи в Европа... Основно се инвестира в училището, а преди две години ремонтираха читалището..."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..
Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град. Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..