Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жителите на Въртоп очакват новия път

12
Снимка: радио Видин


Екипът на радио Видин гостува на село Въртоп. Селото има прекрасни природни дадености, плодородна земя, добро географско местоположение, тъй като е само на 30 км от  общинския център Видин. 28 са жителите по постоянен адрес, 12 са по настоящ адрес. 

Част от къщите са продадени и новите собственици са започнали да правят ремонти, обновяват ги, друга част от къщите бавно и безвъзвратно умират, останали без стопани. 


В миналото хората са се занимавали най-вече със земеделие и отглеждане на животни, имало е напоителни канали, по които с вода от Рабиша са се поливали зеленчуковите градини, които са давали богата реколта от чушки, домати, краставици. За това си спомнят хората... 10 хиляди декара е обработваемата земя. 


Изграден е малък параклис, който се отваря на празници. Запазена е старата камбана на селото.


Сградата на кметството  е голяма, на два етажа, в нея има и голям салон, в който са се прожектирали филми някога. Строена е през 1960 година.


Кметският наместник на Въртоп Петър Илиев ни посреща на площада. Роден е във Въртоп през 1955 година и вече трети мандат е кметски наместник:

"...Не ми се разделя с това село и затова съм тук... Къщите са много, но 25 са обитаемите къщи... Предимно със земеделие и животновъдство са се занимавали хората... Арендаторът много ни помага, подава ни ръка, проекта за пътя го финансира арендаторът... Път ще има, 3 км и е оценен на 1 млн 800 хил лева ...."


Земята във Въртоп се обработва от арендатор, обяснява Петър Илиев:


"Повечето хора си запазиха земята и я отдават под аренда, а има и семейства, които си продадоха земята... Навремето имаше голямо зеленчукопроизводство, имаше напоителна система и имаше вода много и се поливаше... Сега денонощно имаме вода, не можем да се оплачем... Сега се сее жито, царевица, люцерина... "


До село Въртоп автобус не идва и това е голям проблем за местните хора. Те настояват поне веднъж в седмицата да има автобус... , казва Петър Илиев:

"От две години не идва автобус в селото... Думите им: "Направете си път, но и сте губещи"... Какво да направим? Връзка с града трябва да има.. Аз ходя до града и купувам на хората, каквото им трябва... Имаме дълголетници в селото, обяснявам си го с нормален живот, с чист въздух и с работа, работят ..."


Основният проблем, който хората искат да бъде решен, е 3-километровият път, който води към селото да бъде ремонтиран:

"Хубаво е да можем да си направим пътя и ако може поне веднъж в седмицата да има автобус... За зимата хората са се подготвили, отопляват се с дърва..."


Говорим си и за изминалите избори, в селото е имало една секция:


"На сегашните избори гласуваха 26 човека, но влизат и хората от комисията и хора по настоящ адрес, така че стават 42, от 42 са гласували 26. ... Социални услуги не ползваме, защото нямаме такива хора... Всяка пролет тук идват хора от общината и косят, сега аз кося... Чакаме нова програма, но кога ще стартира, не знам."

Три мандата или общо 12 години - равносметката за свършеното:  

 "5 хил лв ни отпусна община Видин и обновихме стаите на кметството, беседките аз съм ги направил, автобусната спирка  направихме за 2 хиляди лева, трибуната е за 2 хиляди... Датата на събора се мени, тази година беше на 11 юни, Петдесетница.. .Работата ми като кметски наместник е постоянно свързана с хората, организационна работа най-вече... Ако се върнат хората, ще е много хубаво. Селото ще остане да живее, аз съм убеден в това...."

Село Въртоп очаква новите си стопани, очаква по-млади хора, които с желание да се върнат в родния край и да дадат живот на своите къщи и домове. 

В своя роден дом се е върнал Костадин Костов, ветеринарният лекар д-р Костов. В къщата, строена през 1946 година, днес живее със съпругата си, гледат една домашна котка, и още други котки от селото. Д-р Костов е написал книгата "Спомени за село Въртоп".


А ето какво споделят местните жители на село Въртоп в анкета, която направи Генади Вельов:

"Мизерно живеем, няма общуване, децата ми са в София.. Няма магазин, във Видин ходим за хляб и продукти... Както и селото, така и в България... Живеем ден за ден, няма път, то е навсякъде така и всеки го знае... Имам кола и нямам проблеми... Пенсионери са тук и всеки е спасява кой както може... С две думи - пропаднала работа... Кражби няма... Много къщи се купиха тука... Харесва ми спокойствието и тишината..."
 
Повече може да чуете в звуковия файл.
 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53