Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Българският политически елит се опитва да ни вкара в еврозоната без да има широк обществен дебат"

Деян Николов, "Възраждане": Приемането на еврото сега е чиста проба самоубийство

Ще използваме всички средства, за да предотвратим влизането в еврозоната, посочи икономистът

Снимка: vazrazhdane.bg

Народното събрание възложи на правителството да ускори процеса за приемането на еврото с целева дата 1 януари 2024 г. От партия "Възраждане" обаче заявиха, че ще инициират референдум за влизането ни в еврозоната. "Ние няма да оставим страната ни да приеме еврото", категоричен е лидерът на партията Костадин Костадинов.
 

"Позицията на "Възраждане" е ясна- България трябва да не влиза по възможност в еврозоната, предвид обаче, че сме задължени от договора в Маастрих и поетите международни ангажименти, ние имаме право да отложим това влизане с какъвто срок преценим. От тази гледна точка нашата позиция е да отложим влизането в еврозоната за максимално дълъг срок, още повече че в момента се намираме в разгаряща се все повече енергийна и икономическа криза, която най-вероятно ще се развие през 2023 година, и да влизаме в еврозаната, да правим такава голяма стъпка по отношение на нашата парична политика точно в този момент, както искат мнозинството в парламента, изглежда като чиста проба самоубийство във финансов аспект", каза в "Посоките на делника" Деян Николов- икономически съветник към Парламентарната група на "Възраждане".


Той добави, че "Възраждане" е категорично против въвеждането на еврото в България:


"Смятаме, че трябва да запазим българския лев като национална валута. Има изключително много причини за това. Дори тези, които смятат и са на позиция, че България трябва да бъде в еврозоната, ако бяха достатъчно прагматични и разумни, би трябвало да се съгласят, че моментът не е точно, когато светът се намира на прага на следващата световна криза. По отношение на самото евро причините да не желаем да влезем в еврозоната са прекалено много. На първо място, че ползи няма. Казват, че ще влезем в "Клуба на богатите", но никой не казва, че тези държави са си били богати и преди това. Статистиката, включително и последният анализ на БНБ за ефектите от въвеждането на еврото в България, сочат, че няма икономика, която да се е развила по-добре след влизането в еврозоната, няма увеличаване на Брутния вътрешен продукт, няма увеличаване на доходите, общо взето няма никакви ползи от влизането в еврозоната по направление икономика. По отношение на рисковете обаче, както и в анализа на БНБ, са записани изключително много неща- очакват асиметрични шокове за нашата икономика, очакват паричната политика на Европейската централна банка да бъде в по-голямата част от времето в ущърб на българската икономика, защото няма как да отговорят на нуждите на всички европейски икономики в еврозоната едновременно, съответно България ще остане в периферията. Това е записано и в документите, които уреждат отношенията вътре в еврозоната. България няма да бъде пълноправен член. Еврозоната е на три скорости- има три групи държави, а България ще влезе в третата група държави, това означава, че България ще има участие във взимането на решения в два пъти по-малко случаи, отколкото да кажем Германия. Отделно е записано в анализа на БНБ, че решенията по отношение на еврозоната се взимат така, че да удовлетворяват цялата съвкупност от интереси на еврозоната, а България е една много малка частица от гледна точка на статистиката. Т.е. ние губим- това не е просто да сменим една хартийка с друга, не става въпрос дали ще се разплащаме в лев или в евро, става въпрос, че ние даваме на някой друг да печата парите ни, да казва какво да се случва с парите ни, да определя паричната ни политика- губим изцяло финансовия си суверенитет, безвъзвратно, защото няма механизъм за излизане от еврозоната, и в същото време този някой в прав текст ни казва, че няма да се съобразява с нашите интереси. При положение, че няма да станем по-богати, икономиката ни няма да се развие, няма абсолютно никакви ползи."


Според позицията на останалите политически партии в парламента влизането ни в еврозоната трябва да стане от 1 януари 2024 година.


"Голямата част от българските политици искат това да се случи, защото в момента сме във валутен борд, който не им позволява да теглят кредити, той действа като усмирителна риза. Точно заради това България през последните 20 години има много дисциплинирана фискална политика и нашият дълг спрямо Брутния вътрешен продукт е в топ 3 на Европа. България е една от най-стабилните финансово държави в Европа, заради това че сме във валутен борд. С влизането в еврозоната това напълно се променя, защото Европейската централна банка има политика на практика да печата пари и да ги раздава под формата на кредити и дълг към държавите и на практика им казва "харчете колкото искате и както искате, ние ще печатаме пари и ще ви раздаваме дълг". И нашите политици искат да влезем в този "гръцки сценарий" сега, защото е много удобно да имаме 10-15 млрд. дефицит всяка година в бюджета, да раздават за популизъм и пиар помощи наляво и надясно, да увеличат харчовете в разходната част на бюджета не чрез оптимизация на разходите, а чрез теглене на дълг и след това да се тупат в гърдите колко мислят за народа. В същото време обаче ще водят страната към "гръцки сценарий", защото след 10-15 години може да се събудим и да имаме на практика фалирала икономика, държава и фискална система, което означава да заробим всички бъдещи поколения да плащат нашите дългове само и единствено заради някаква малка частица корумпиран политически елит, който в момента гледа собствените си интереси. Натискът идва от Европейската централна банка и Европейската комисия- те искат да влезем в еврозоната, но искат да изглежда така, че България желае да влезе в еврозоната и ние имаме една малка клика политици, които заради собственото си потенциално кариерно развитие в някоя европейска институция са готови да продадат нашия дългосрочен фискален, финансов, паричен суверенитет и интерес."



Инфлацията също ще се покачи значително след приемането на еврото, отбеляза Деян Николов:



"В анализа на БНБ директно се казва, че докато общата инфлация може би няма да е чак толкова висока, за стоките от първа необходимост- храните и често потребяваните стоки, инфлацията за първите три години може да достигне до 45% според статистиката. Това е върху тази инфлация от около 30%, която вече имаме върху храните. Опитват се да ни обяснят, че това няма да се случи, само че това вече се е случило в други държави. В момента Литва, Латвия и Естония, които са последните държави, които влязоха в еврозоната, имат най-високата средна инфлация- надминаваща 25%, а за храни и най-често потребяваните стоки инфлацията отива на 30, 40, 50%. Българският политически елит се опитва да ни вкара в еврозоната без да има широк обществен дебат и ние неведнъж призовахме всички, включително управителя на БНБ Димитър Радев, министри- сегашни и бивши, различни експерти да излезем на публичен дебат. Аргументите, които ние имаме, са много и всичките са икономически и политически, базирани на факти, а аргументите в полза на еврозоната, които чувам, са чиста проба опорни точки, зад които не стои нищо. Има анализ от 137 страници на 37 експерти на БНБ, които много обективно са описали всички тези рискове."


"Възраждане" обединява усилия с други партии и организации за провеждане на референдум, касаещ приемането на еврото на 1 януари 2024 година в България.


"Опитахме да разговаряме с всички парламентарно представени партии, но никой няма интерес за провеждане на референдум. Разговаряхме с управителя на БНБ, който брутално ни излъга. Общо взето целият ни политически елит, освен "Възраждане", иска да извърши това национално предателство. В момента опитваме да организираме събирането на подписка за провеждането на референдум по темата, защото такъв задължително трябва да има. Българският народ няма право да се изкаже дали да влезем в еврозоната, защото това вече е решено с международен договор, но имаме възможност да се изкажем кога това да се случи и с колко да го отложим. Точно за този въпрос смятаме, че българският народ трябва да бъде питан. За съжаление, ще трябва да минем през процедура на събиране на над 400 000 валидни подписа, което не е много лесно. За щастие, обаче, има много по-малки политически партии и граждански организации, които също ще се борят за това. До момента имаме контакт със 7 други политически партии и 8 граждански организации и се опитваме да направим организация в тази посока. Освен това сме готови на протести и на всякакви позволени и дори непозволени от закона средства, с които да предотвратим влизането в еврозоната, защото там има влизане, но няма излизане. Общо взето звучи като капан."



Повече- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45