Село Плакудер е на 15 км от Видин. То е разположено в хълмиста местност, с дерета и много зеленина. Селото е възникнало отдавна. Някога тук е минавал римски път край река, която вече отдавна е пресъхнала.
В близкото минало тук са живеели около 350 души, а днес наброяват 60. Повечето са пенсионери, но има и такива, които работят във Видин и вечер се връщат.
Водата е важен фактор за живота на хората в едно населено място. В селото е имало няколко чешми, една от тях вече е възстановена с помощта на Община Видин, а през 60-те години на 20 век хората си изкопават кладенци в дворовете си. Днес кладенците са регистрирани така, както изисква законът.
Ежегодно, в дните около Петровден (по стар стил, 12 юли, но винаги в събота), се провежда събор.
Посреща ни кметският наместник Людмил Любенов. Неговият род е от това село. Той е ветеринарен техник и когато остава без работа, местните хора му предлагат да поеме управлението на селото. Людмил Любенов е кметски наместник трети мандат.
Уважаван е от хората, стреми се да помага на всеки възрастен жител, който има нужда от лекарства, хранителни продукти, пазарува им от града, защото магазин в Плакудер отдавна няма.
Горд е с факта, че е възстановена старата чешма, от която тече изворна вода и хората си наливат.
Людмил Любенов разказа какво е успял да свърши за селото за времето на своето кметуване и какво предстои тази година:
"Направихме детска площадка, нова автобусна спирка, две беседки, пейки, поизкърпихме улиците, но има още какво да се прави... Имаме предвидени средства за асфалтиране и баластриране, предвидена е улицата, която води към гробищния парк. Тя е най-фрапираща и е основна улица.
Имаме чешма, която е с изворна вода. Строена е 1924 година и тя беше занемарена последните години. Успяхме с местните хора и с Община Видин да възстановим чешмата. Ще продължим да я поддържаме, сега е по-лесно - има плочки, има отводняване.
Предстои най-важното- да си оправим улиците, магазин нямаме, имаме коли, с които пътуваме до Видин и трябва да са ни добри улиците. В селото има много кладенци, регистрирали сме си ги почти всичките в Басейнова дирекция - Плевен.
Към имотите и къщите в селото има интерес. То е предпочитано заради удобствата, които предлага - електрификация, водоснабдяване, интернет, близостта до Видин."
Хора масово се интересуват от закупуване на къщи, но малко са обявени за продажба. Автобус в миналото е имало всеки ден, а сега веднъж седмично идва, допълва Любенов.
И понеже от години няма магазин, хората са решили проблема на местно ниво - три пъти в седмицата им карат хляб и тестени закуски, имат уговорка с фирмата-производител.
Историята на селото е древна. Възникнало е на място на древен римски път, който е минавал край Градец. Най-вероятната версия за името е, че е наречено така от минаващата в дола рекичка, където се е появило селото, което означава "Воден дол" .
В Плакудер ни посрещат няколко жени, пенсионерки, които живеят тук и се радват на чистия въздух и спокойствието на това място. Но има и неща, от които са недоволни, като изкопаните от дъждовете улици, липсата на магазин, на лекар и все по-рядко идващия автобус.
Марушка Крумова е живяла няколко години в София, но се е върнала в родния край, въпреки че е имала възможност да остане в столицата. Разговаряме и със Софка Трифонова, която също е родом от селото, както и с още две жени - Николина Велкова и Йорданка Лазарова:
"Родното място си е най-хубаво, харесвам си селото... Земята е хубава, всичко се ражда, въздухът е прекрасен, водата ни не е много чиста... Много неща трябва да се направят, ама няма да се направи. Автобусът идва само веднъж в седмицата. С голям зор ни карат хляба... Днес живея сама, децата са по Видин, идват всяка събота и неделя. Поддържам градина 2 декара... Не се събираме на кафе, гледаме турски сериали... За селото трябва да се оправят улиците, Втора главна улица е с лоша настилка и трябва да се ремонтира... Въздухът тук е много чист, живее се спокойно."
Паска Симова е била един от кметовете на селото по време на социализма. Тя е от Бориловец. Тук е омъжена и живее в Плакудер вече 50 години. По нейно време е направена цялостна телефонизация и водоснабдяване на селото. Казва, че в миналото тя, като кмет, е работила много по-лесно с ръководните кадри.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..
Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град. Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..
Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон. Ще намерят ли партиите формула за управлението? Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси? Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..