Село Плакудер е на 15 км от Видин. То е разположено в хълмиста местност, с дерета и много зеленина. Селото е възникнало отдавна. Някога тук е минавал римски път край река, която вече отдавна е пресъхнала.
В близкото минало тук са живеели около 350 души, а днес наброяват 60. Повечето са пенсионери, но има и такива, които работят във Видин и вечер се връщат.
Водата е важен фактор за живота на хората в едно населено място. В селото е имало няколко чешми, една от тях вече е възстановена с помощта на Община Видин, а през 60-те години на 20 век хората си изкопават кладенци в дворовете си. Днес кладенците са регистрирани така, както изисква законът.
Ежегодно, в дните около Петровден (по стар стил, 12 юли, но винаги в събота), се провежда събор.
Посреща ни кметският наместник Людмил Любенов. Неговият род е от това село. Той е ветеринарен техник и когато остава без работа, местните хора му предлагат да поеме управлението на селото. Людмил Любенов е кметски наместник трети мандат.
Уважаван е от хората, стреми се да помага на всеки възрастен жител, който има нужда от лекарства, хранителни продукти, пазарува им от града, защото магазин в Плакудер отдавна няма.
Горд е с факта, че е възстановена старата чешма, от която тече изворна вода и хората си наливат.
Людмил Любенов разказа какво е успял да свърши за селото за времето на своето кметуване и какво предстои тази година:
"Направихме детска площадка, нова автобусна спирка, две беседки, пейки, поизкърпихме улиците, но има още какво да се прави... Имаме предвидени средства за асфалтиране и баластриране, предвидена е улицата, която води към гробищния парк. Тя е най-фрапираща и е основна улица.
Имаме чешма, която е с изворна вода. Строена е 1924 година и тя беше занемарена последните години. Успяхме с местните хора и с Община Видин да възстановим чешмата. Ще продължим да я поддържаме, сега е по-лесно - има плочки, има отводняване.
Предстои най-важното- да си оправим улиците, магазин нямаме, имаме коли, с които пътуваме до Видин и трябва да са ни добри улиците. В селото има много кладенци, регистрирали сме си ги почти всичките в Басейнова дирекция - Плевен.
Към имотите и къщите в селото има интерес. То е предпочитано заради удобствата, които предлага - електрификация, водоснабдяване, интернет, близостта до Видин."
Хора масово се интересуват от закупуване на къщи, но малко са обявени за продажба. Автобус в миналото е имало всеки ден, а сега веднъж седмично идва, допълва Любенов.
И понеже от години няма магазин, хората са решили проблема на местно ниво - три пъти в седмицата им карат хляб и тестени закуски, имат уговорка с фирмата-производител.
Историята на селото е древна. Възникнало е на място на древен римски път, който е минавал край Градец. Най-вероятната версия за името е, че е наречено така от минаващата в дола рекичка, където се е появило селото, което означава "Воден дол" .
В Плакудер ни посрещат няколко жени, пенсионерки, които живеят тук и се радват на чистия въздух и спокойствието на това място. Но има и неща, от които са недоволни, като изкопаните от дъждовете улици, липсата на магазин, на лекар и все по-рядко идващия автобус.
Марушка Крумова е живяла няколко години в София, но се е върнала в родния край, въпреки че е имала възможност да остане в столицата. Разговаряме и със Софка Трифонова, която също е родом от селото, както и с още две жени - Николина Велкова и Йорданка Лазарова:
"Родното място си е най-хубаво, харесвам си селото... Земята е хубава, всичко се ражда, въздухът е прекрасен, водата ни не е много чиста... Много неща трябва да се направят, ама няма да се направи. Автобусът идва само веднъж в седмицата. С голям зор ни карат хляба... Днес живея сама, децата са по Видин, идват всяка събота и неделя. Поддържам градина 2 декара... Не се събираме на кафе, гледаме турски сериали... За селото трябва да се оправят улиците, Втора главна улица е с лоша настилка и трябва да се ремонтира... Въздухът тук е много чист, живее се спокойно."
Паска Симова е била един от кметовете на селото по време на социализма. Тя е от Бориловец. Тук е омъжена и живее в Плакудер вече 50 години. По нейно време е направена цялостна телефонизация и водоснабдяване на селото. Казва, че в миналото тя, като кмет, е работила много по-лесно с ръководните кадри.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
На 21 март, точно в 23:24 часа, настъпи астрономическата пролет . Мартенското равноденствие отбеляза началото на пролетния сезон в Северното полукълбо. На днешния 23 март се отбелязва Световният ден на метеорологията: науката, изучаваща атмосферните явления и климатичните условия, тяхното моментно състояние и прогнозирането им. Какъв ще бъде вторият..
Пътуванията на български граждани в чужбина през първия месец на годината са 504 хиляди, или със 7.2% над регистрираните през януари 2022 година, сочи изследване на Националния статистически институт. Най-голям брой пътувания са осъществени към Турция, Гърция, Сърбия, Румъния, Република Северна Македония, Германия, Австрия, Испания, Италия и..
Българската телеграфна агенция организира три местни регионални конференции, посветени на бъдещето на Северозападния регион, в трите областни центъра - Видин, Монтана и Враца . Участниците в дискусиите се фокусираха върху степента на сближаване и постигнатото в предходния период по оперативните програми, бъдещите предизвикателства и промени в..
Професионалното образование продължава да произвежда кадри – около 40% от завършващите всяка година ученици (и около половината от учащите след VIII клас). Така всяка година образователната система осигурява по близо 20 хиляди младежи с професионална квалификация . В същото време данните показват силен недостиг на подходящи кадри. Около ¾ от..
Около 100 000 души са избрали да се преместят на село в последните 3 години. Това показва проучване на платформата "Живот на село“. В повечето случаи, хората избират населени места, близки до областните центрове, коментира за Радио ВИДИН основателят на платформата Ивайло Вътовски : "Изследваме, всъщност, колко са сделките с..
Повишението на цените на хранителните продукти от началото на годината продължава, а потребителската кошница все повече олеква. Защо се повишиха цените на храните и на какво се дължи поскъпването им? Търсим отговор на тези въпроси от производители от Северозапада. На видинския пазар търговията е слаба. Местните производители, които предлагат..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Капитановци , едно голямо и красиво село, разположено в плодородната Видинска низина. То е третото по големина село в община Видин след Градец и Покрайна. Над 1000 души живеят в Капитановци. Голям е интересът към закупуване на къщи и имоти тук, което се обяснява с близостта до областния град и това, че..