Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще бъде ли облекчен режимът за внос на работна сила у нас?

Снимка: Радио Видин, Архив

В началото на годината от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) за пореден път подчертаха нуждата от облекчаване на режима за внос на работна сила и стартиране на повече програми за обучение. Според тях това би било решение на голяма част от проблемите на пазара на труда. Липсата на човешки ресурси е сериозен проблем, пред който е изправен бизнесът в момента. Основната цел трябва да е в посока облекчаване на трудовата имиграция по примера на най-добрите европейски практики. За българските работодатели няма нищо по-добро от местните кадри, но, за съжаление, тях ги няма на пазара на труда. По данни на Националния статистически институт безработицата у нас е на санитарния минимум - под 4%, поясни председателят на Управителния съвет на АИКБ Васил ВелевЩе внасяме ли работници от чужбина? Наскоро бе сключено рамково споразумение за срок от три години между Асоциацията на индустриалния капитал в България и иновативна платформа, създадена с цел да привлича и подпомага завръщането на български граждани от чужбина и да задържа живеещите в страната на местния трудов пазар. По този начин организацията става официален основен партньор на платформата в нейните дейности и в различните ѝ комуникационни канали - социални мрежи, външна реклама, присъствие в телевизионния и радио ефир. В сайта на инициативата ще бъде създадена подстраница с представяне на дейността. Защо от Асоциацията на индустриалния капитал настояват за облекчаване на режима за внос на работна сила? Потърсихме доц. Теодор Дечев, директор “Индустриални политики“ в АИКБ:


"Трябва да се признае, че вследствие на много силния натиск и на представителните организации, в това число АИКБ, и на отделните предприятия, всяко от които има своите много сериозни проблеми. През изминалите две - три години, правителствата, макар и скърцайки със зъби и общо взето с неудоволствие, направиха някои промени в положителна посока. За съжаление, тези промени не са достатъчни. Цялата работа е в това, че България не е най-предпочитаната дестинация за чуждестранните работници. Много важно е, когато има хора, особено квалифицирани работници, които биха искали да работят в България, да се действа бързо."


Как реагира бизнесът, когато става въпрос за внос на работна сила от чужбина и пречка ли е езиковата бариера- това попитахме още доц. Теодор Дечев


"Езиковата бариера, разбира се, че може да бъде пречка, но тези проблеми в крайна сметка се разрешават. Има много дейности, където не са необходими чак такива изключителни езикови познания, за да разбере човек какво трябва да направи и какво се иска от него."


Какво е равнището на безработица в Северозападна България към момента? 1760 са регистрираните безработни в Дирекция "Бюро по труда" (ДБТ) във Видин в края на миналата година, което е 6.13%. Анжела Каменова разговаря с Виолета Генчева, началник отдел "Активна политика на пазара на труда“ в ДБТ- Видин:


"Последният период, който ние сме отчели, се характеризира всъщност с едно по-слабо търсене на пазара на труда. Това са зимните месеци, през които наистина се намалява търсенето на работна сила. През месец декември 2022 година в ДБТ-Видин са обявени общо 129 свободни работни места. От тези места 71 са на първичния пазар на труда и 58 от тях са обявени по схема "Младежка заетост", която е по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси"."


Според Иван Сергисов, регионален представител на Асоциацията на индустриалния капитал в България за регион Монтана, проблемът с недостига на работна ръка не е от вчера, но като че ли, за съжаление, той все повече се задълбочава през годините.


"Проблемът е драстично сериозен. Преди повече от 40 години тук се обучаваха виетнамци, етиопци, кубинци, които включително работиха на различни места в различни големи заводи. Няма значение какво е било времето, важното е, че е имало възможност да се наемат хора от други държави, приятелски настроени към нас, които да се обучават, да работят и дори да създадат семейства. Този въпрос си има история и не като да откриваме топлата вода тепърва. Отделно от това е дали има мераклиии за такава дейност и такова идване в България. За най-голямо съжаление ние сме в дъното на класациите по всички категории в Европейския съюз, а който дойде тук, се интересува не само от заплатата, а и от социално-битовите условия и мисълта за утрешния ден"- поясни Иван Сергисов.


Какво мислят видинчани за облекчаването на условията за внос на работна сила от чужбина и притесняват ли се за работните си места- това проверихме в анкета: 


"Те са прави, но лошото е, че в нашия град няма работа и младите хора си търсят на други места, защото те вече са с образование и си търсят подходяща работа. Аз мисля за нашите хора и искам те да са добре… Според мен проблемът е в това, че всеки град се спасява поотделно. Няма обща политика и общо, което да се каже. Младите пък въобще и не работят… Няма лошо, щом се я докарали дотам и нашите деца са свикнали до 40 години да ги дундуркаме, ще внасяме - нямаме друг избор."


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45