Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Дългоделци: Младите избягаха в чужбина, а ние загубихме децата си

Днес сме на гости в село Дългоделци. То се намира в община Якимово, в близост до Монтана и на 35 км от Лом. 
Тук се разказва, че когато Аспарух тръгвал за сражение с византийците на юг, той минал през Дългоделци. Още съществува мястото, наречено "Аспаруховия вал", който всъщност е единственото запазено място от границата между България и Византия от 681 г. 
В селото е съхранена къщата, построена в необароков стил, в която няколко пъти е отсядал цар Борис III със съпругата си царица Йоана Савойска. Той често посещавал селото заедно със свои придворни, за да ловува в местността Дръмките. Царят е посветил в звание и няколко почетни царски офицери от село Дългоделци.
Историята на селото е интересна, но ежедневието на хората днес не е леко. Оказва се, че липсата на работа и възможности за препитание води до обезлюдяване на селото, а често местните се оплакват и от кражби. 
Проблеми има всякакви, но най-големият от тях е, че няма никаква работа, коментират местните.
"Разбира се, че в магазина имаме тетрадка с вересии. Тук хората са много бедни. Местните нямат работа и нямат пари. Затова и заведението е празно. Дойде някой и иска вересия. Дадеш му, а после няма откъде да върне и почваме да се овикваме... Трябва да има работни места, защото хората трябва да има откъде да се изхранват. Кметът трябва да е по-активен, но и той какво може да направи. Ние нито имаме завод, нито нищо... Трябва да има човек, който да се застъпи за това, да ръководи. А при нас всеки се свива, всеки е настрана, тоя, който ни ръководи гледа себе си повече и това е... Какво искаме, ли? Ами да има повече внимание за селата. Хората ни избягаха. Всеки търси работа. Младите хора отидоха по държавите, а ние загубихме децата си. Тук възрастните останахме сами. Сами да се борим с беднотията... В селото имаме лекар, но той идва само за два часа. През нощта нямаме лекар и е ад. Откупуваш кола, ако ти се налага и отиваш в града... Търсим работа в селото, ама има ли такава? Няма значение каква е - и в земеделието, и в строителството- само да има. Работя това, за което ме извикат - копая, зидам. С това се издържам. Развлечения, ли?Какви развлечения като нямам пари... Народ тук няма - избяга по държавите. Обикновено отиват в Англия и в Германия. Моите деца са в Англия, работят в някаква фабрика... Младите бягат по държавите. Някои от тях се прибират, но няма работа, не им върви и се връщат... "
В Дългоделци съществува конгрешанска църковна общност, част от Съюза на Евангелските съборни църкви. Тук в делничните дни се приготвя обяд за бедните и за възрастните хора. 
Дългоделци не се различава от много други села в Северозападна България, обяснява общинският кмет, Георги Георгиев:
"За съжаление, жителите не само на Дългоделци, но и на община Якимово намаляват с всеки изминал ден. Хората в Дългоделци живеят трудно. Единственият поминък, който имат, е земеделието, бизнесът е слабо развит. За съжаление, през последните две години не можем да се похвалим с някакви по-големи проекти, които да реализираме. През 2020 година успяхме да подновим част от водопроводната мрежа, това беше и условието на АПИ (Агенция "Пътна инфраструктура"-бел.ред.), за да се преасфалтира главната улица, която беше в трагично състояние. Другото, което предстои в "светлото бъдеще" е евентуалното преасфалтиране на улици, след като сме подменили по-голямата част от водопроводната мрежа. Кандидатстваме с различни проекти по различни програми...
Престъпността е като навсякъде - престъпленията са предимно битови. По-тежки престъпления не са реализирани поне през последната година... 
По отношение на социалната политика, то Община Якимово поддържа програми и кандидатстваме по няколко проекта. Имаме Домашен социален патронаж, имаме "Топъл обяд", доскоро имахме и патронажна грижа, но приключи. Сега пък имаме "Грижа за дома", имаме лични асистенти...
В Дългоделци навремето имаше училище, но, за съжаление, през 2003 година заради малкия брой ученици се наложи да го слеем с училището в Якимово. Осигурили сме транспорт и храна на учениците, които пътуват всеки ден до административния център...
За съжаление, аптека нямаме не само в Дългоделци, но и на територията на цялата община. Тя бе закрита преди 4 години заради липса на жители и оборот, съответно. Положително е обаче, че във всяко населено място има личен лекар", допълни Георги Георгиев.
Целите разговори с Георги Георгиев и жители на Дългоделци - в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45