Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кошава - селото, където е хваната 270-килограмова моруна

Днес в рубриката "Добро утро, кмете" се отправяме към брега на Дунав, за да посетим видинското село Кошава, където навремето е хваната най-голямата моруна в региона. Според местните това не е било изключение и твърдят, че преди години в този район не само рибата е била много повече, но и видовото ѝ разнообразие. 

С тъга за това отминало време си спомня и 74-годишната Мица Георгиева, съпруга на рибаря, уловил моруната:

"Това беше през 2010 година. Съпругът ми имаше и ортак, с който заедно хванаха тази 270-килограмова риба. Два месеца преди това бяха хванали още една, но тя беше само 100 кг и нямаше хайвер, защото беше мъжка. Тогава цялото село се събра, снимаха се с нея. Тя беше наистина огромна риба. Хванаха я със специални куки за улов на моруни. Доста се бяха измъчили, докато я качат в лодката, но пък трудът им се отблагодари. Тогава взеха по 14 000 евро, понеже хайверът от моруната беше по 500 евро килограма. Другата моруна бе продадена на шайби и за нея взеха само по 500 лв. Що се отнася до вкуса на моруната- не ми харесва. Тя е суха риба и е по-твърда в сравнение с другите. Най-вкусната риба, според мен, е есетрата. Най-голямата, която съм готвила е от порядъка на 20 кг. Сом също често сме яли. Най-големият, който бяха хванали бе около 15 кг. Дунавската скумрия също е много вкусна, но нея най-често правим на консерви. Но, това става въпрос за миналото. Сега рибата в реката силно е намаляла. Липсва контрол, няма и зарибяване с малки рибки. Днешните въдичари, като идат да ловят риба, няма да я хванат и да я пуснат, ако е малка, ами я хвърлят. Как тогава ще има риба в Дунав...", разсъждава за миналото и настоящето на родното село Мица Георгиева. 

В района на Кошава има два острова, известни със своя златист и мек пясък - това са "Кошава" и "Рибарите".

През цялата си история Кошава никога не е променяла името си. То вероятно идва от студения вятър Кошава, както го знаят тук. За останалите села изглеждало, че вятърът идва точно от неговата посока. Интересното е, че същото име за студен източен вятър Кошава се използва по поречието на Дунав и в съседна Сърбия, където също живеят власи.

В периферията на селото се намира и най-голямото находище на гипс в страната, в което са съсредоточени 88% от общите залежи. Дълги години мина "Кошава" даваше препитание на почти цялото село.

Миналото на този край също е интересно - на брега на Дунав, откъм мина "Кошава", са се намирали останките на римската крепост Ад Марум, които вече са разрушени. Селото е споменато за пръв път в турски документи на Видински санджак през 1454 г. 

И още интересни факти за село Кошава - в него се намира една от най-старите църкви в района на град Видин, построена през 1860 г. Тук е имало и пивоварна фабрика "Олингер“ , основана от унгареца Виктор Олингер през 1895 г. и прекратила съществуването си през 1927 г. Сега има и винарска изба с хотелски комплекс. 
Венелин Венелинов е новият- стар кмет на селото. На този пост е бил и в периода  2015-2019 година. На последните избори за него са гласували повече от 80% от местните хора. С Венелин Венелинов разговаряме за настоящето и бъдещето на селото, за проблемите и възможностите за развитие тук- изобщо каква е визията му за бъдещето на Кошава:

"Животът в селото е нормален. Визията, която аз виждам, е през следващите 4 години, ако стигнат, заедно с местната власт във Видин и централната власт, както и с инвеститорите, които имаме в района- семейство Йотови, да се развие и туризмът. Това обаче ще стане, ако всички работим заедно в екип. Аз- като кметство Кошава, Община Видин и семейство Йотови. В следващия програмен период знам, че като цяло ще има доста инвестиции в община Видин за инфраструктура, саниране на общинска собственост и смятам, че нещата ще тръгнат в правилната посока... 

В момента маркираме проблемите и правим план как да започнем решаването им, защото кметствата по населените места пари нямат. Бюджет нямаме, но пък в Кошава имаме приятели от местния бизнес, земеделски производители, доста хора се прибраха от чужбина и искат да помагат кой с каквото може. Целта е да си облагородим мястото за живот, защото ние всички живеем тук. Що се отнася до основните ни проблеми, това са тревните площи, клоните на дърветата трябва да се подрежат, почистването. С една дума казано- елементарни са, не е нещо сложно...

Нямаме проблем и с битовата престъпност. Този проблем е решен още в предишния ми мандат. Как става ли- с упоритост, строгост и без компромиси към никой. Имаше 2-3 момчета, които клоняха от пътя, събрах ги и ги предупредих, че вече аз съм кмет на селото и да спрат с всякаквите глупости, защото ще бъда безкомпромисен към всеки, независимо кой е той... Аз съм на мнение, че по-добре да намерим работа на човека, вместо да го оставим да краде. А работа тук има. В лозаро-винарството винаги има свободни работни места, а и с новия хотел, който пуснахме през 2022 година, вече всеки, който е бил безработен в селото- сега има работа. Хора от селото имаме и в мина "Кошава", имаме и мандра, която също подсигурява 20 работни места. На хотела работят около 60-70 жители на селото. При земеделските производители също има по 2-3 работни места. Така че, работа в селото има достатъчно... 

Поминък в селото е и риболовът. Аз също съм рибар и практикувам стопански риболов, но само когато имам време, защото  времето вече не ми стига..."

Че селото се развива добре, потвърждава и бившата кметица Галина Радионова, която от години работи добре и в синхрон с наследника си:

"На тези избори работихме заедно с Венелин Венелинов. Той е млад човек, много е борбен, доказа се и смятам, че ще е успешен кмет. Основната ни цел бе да обединим и сплотим Кошава. Смятам че успяхме. Сега работим всички заедно за бъдещето ѝ. Защото, когато хората са обединени, когато имат доверие на кмета, всичко е наред. 

Можем да се гордеем, че кошавчани винаги са се отзовавали и заедно сме решавали належащите проблеми..." 

Още за ежедневието, миналото, традициите и успехите в Кошава, както и целите интервюта с кмета Венелин Венелинов, Галина Радионова, Левчо Кирилов, който 12 години е работил в Риболовна база Видин и Мица Георгиева - в звуковия файл.
* Снимки: Генади Цоков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14