Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Лилия Илиева: Ръкописът на Петър Богдан остава завинаги в българската култура

"Историята на нашата култура е доста по-богата, отколкото обикновено мислим"

3
Професор Лилия Илиева с копието на ръкописа на "История на България" на Петър Богдан
Снимка: БГНЕС



Сертифицирано копие на ръкописа на Петър Богдан "За древността на бащината земя и българските дела" е изложено  в Националния археологически музей, където ще остане до 22 септември. Всеки, който желае, има възможност да види този ценен ръкописен труд. 

Проф. Лилия Илиева е откривател на ръкописа, който променя българската история. Корените й са от Чипровци и затова тя има особено отношение към този край и към просветителите от Чипровско. 

"За древността на бащината земя и за българските дела" на архиепископ Петър Богдан е първият исторически трактат в новата ни история, написан на латински език от виден български интелектуалец. Ръкописът на трактата, открит за българската наука едва през 2017 година в Biblioteca Es-tense Universitaria, град Модена, в колекцията на маркиз Джузепе Кампори, съдържа 200 ръкописни страници в 70 глави, засягащи подбрани теми от християнското минало на България. Същевременно съчинението е един от ценните исторически извори за съвременната за автора епоха - XVII в.
Това е най-ранният известен труд по история на България, предхождащ с около век „История славянобългарска“ на Паисий Хилендарски от 1762 г. Целта на труда на Петър Богдан е да мобилизира подкрепа в тогавашна католическа Европа за освобождението на България от османско робство. Трудът му е написан на латински, препис е, а печатна книга засега не е открита. Това е фундаментално съчинение, особено за 17 век, казва проф. Лилия Илиева. 

Текстът е в неизвестност до 1979 г. Тогава из архивите на Ватикана проф. Божидар Димитров открива 9 страници препис от историята - с увода и няколко глави. През 2017 г. в университетската библиотека на италианския град Модена проф. Лилия Илиева открива и целия оригинал. През 2020 г. е издаден като книга факсимиле от Университетско издателство „Неофит Рилски“ и от Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, с превод на български и коментари от д-р Цветан Василев.

Какво се знае за този труд и как се стига до неговото откриване?  

"Съществуването на този ръкопис е известно отдавна. Самият Петър Богдан споменава, че работи върху такъв труд... Не беше ясно дали е завършен такъв труд. Във Ватикана в архива на един хърватин бяха открити негови бележки върху това произведение, вижда се, че е започнал да го редактира... Факт, който беше огласен от Божидар Димитров, но дотук. Това откритие даде сигурност, че такова произведение е било завършено и че може да се намери дори в частно издание... Имах сигурност, че нещо може да се открие и слава Богу, че намерихме ръкопис, препис, може да има и печатно издание. Що се отнася до времето, което е изминало, това произведение тепърва ще търси място в българската култура, доста хора ще трябва да се занимаят с него, това е фундаментално съчинение за 17 век, написано е с голяма ерудиция.  Особено ценен е този труд, че говори за България като свидетел от перото на българин... Дава много любопитни подробности за манастира до Чипровци "Свети Иван Рилски"... Разбираме за духовния живот на православното население по това време... Трудът на Петър Богдан е обемист. В него има описание на събития от 17 век, историческа справка за "Царство България", както и географска справка, това е изключително ценно като информация за нас... Изненадва неговата афористична мисъл, тоест представлява кратко изречение, което с малко думи изразява значителна мисъл, житейска мъдрост, сентенция, които имат силно въздействие и разпространение", казва проф. Лилия Илиева.
По думите й в ръкописа се откриват много нови неща и информация, свързана с живота на българите през 17 век. Проф. Илиева цитира текст, който предизвиква размисъл: “... в днешно време цяла България пише с буквите или писмеността на свети Кирил“. Значи, „България“ съществува като културна единица по това време и в нея се пише, има и грамотни хора навсякъде“! , смята проф. Илиева:

"Това, което ме изненада, е неговата афористична мисъл, мъдър, наблюдателен човек е Петър Богдан.  Може би това е модата на епохата- да се изразява с афоризми. И може би е добре тези афоризми да се издадат в едно отделно издание. Тепърва предстои специалисти, българисти, слависти, историци да проучват произведението... Аз дълги години търся информация за български податки в чуждестранни библиотеки, произведения, главно са ме интересували печатни книги... Имах шанса да получа финансиране от МОН от фонд "Научни изследвани". Отдавна имам представа в кои библиотеки се намират български книги, вкл. и другите книги на Петър Богдан..."



Повече - в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата , воден от книжните инфлуенсъри , които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се..

публикувано на 20.06.24 в 11:20

Могат ли демографските пустини да се превърнат в оазиси

Близо 40% от страната ни е “демографска пустиня” , обяви доц. д-р Николай Цеков от Института за изследване на населението и човека при БАН. Това са територии, на които живеят по-малко от 10 души на квадратен километър. В 217 от всичките 265 общини в България има ядра на демографски пустини, но Видин е сред областите, в които тези територии се..

публикувано на 19.06.24 в 13:31

Спазват ли правилата водачите на електрическите тротинетки

Придвижването с електрическа тротинетка става все по-често срещано. Двуколесните превозни средства се използват от хора на всякаква възраст в тяхното ежедневие. Някои ходят на работа с тротинетка, други до магазина, трети карат за удоволствие. Pрактически те могат да се използват с всякаква цел за улеснено придвижване. Все пак като всяко превозно..

публикувано на 18.06.24 в 11:00

Гарантира ли Европейският съюз достатъчно икономическо благополучие за всички

Между 6-и и 9 юни 2024 г. над 370 милиона души в 27 държави членки имаха право да гласуват на европейските избори. Данните показват приблизителна избирателна активност в целия ЕС от 51,08 % при окончателни резултати от 17 държави членки и предварителни резултати от други 10 държави. Най-висока е избирателната активност в Белгия- 89,82%, а..

публикувано на 17.06.24 в 15:35

Община Кула чака финансиране на проекти за над 3 милиона лева

Казват, че България започва и свършва от град Кула и донякъде са прави. В близост е най-западната точка на страната, призната официално от Националния статистически институт, а на 13 км е границата със Сърбия и граничният контролно-пропускателен пункт "Връшка чука". В миналото оттук е минавал римският път от Бонония (днешния Видин) за Сингидунум..

публикувано на 14.06.24 в 13:46

Младежи ще научат повече за застрашените видове във "Врачански Балкан"

Младежи от три средни училища в Монтана, Вършец и Зверино ще получат нови знания и умения в областта на екологията и опазването на застрашените видове, обитаващи Природен парк "Врачански Балкан". Това ще се случи по проекта на фондация "Екообщност" "Младежка регионална инициатива за активизъм за природата". Младите хора ще подобрят уменията си за..

публикувано на 13.06.24 в 16:08

Готови ли са завършващите за живота след училище?

Висшето образование е често разглеждано като ключов елемент за успех в съвременния свят. От една страна, университетските дипломи са символ на знание и квалификация, които могат да отворят врати към много професионални възможност. От друга страна, в епоха на бързо развиващи се технологии и нови форми на работа, все повече хора се питат дали..

публикувано на 13.06.24 в 12:06