Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политическите страсти се нажежиха далеч преди изборите

Снимка: БГНЕС

Политическата криза у нас премина на нов етап - пренесе се и на вътрешнопартийно ниво. В навечерието на предизборната кампания скандали разтърсиха две от основните политически сили у нас - ДПС и БСП. 

От вчера сутринта Централната избирателна комисия трябваше да започне регистрацията на партиите и коалициите за участие в изборите за народни представители на 27 октомври. Стартът обаче беше отложен с няколко часа заради противоречията между двете крила в ДПС - около Ахмед Доган и около Делян Пеевски. След дълго умуване в ЦИК как да се постъпи, в крайна сметка се стигна до компромисно решение. Едната коалиция (около Пеевски) ще се казва "ДПС - Ново начало", а другата (около Доган) ще е коалиция "Демокрация, права и свободи - ДПС". 

Сътресения преди изборите има и в БСП. Националния съвет на социалистите изключи лидера на партията в оставка Корнелия Нинова. Заедно с Нинова от лявата формация бяха изключени и Георги Свиленски, Иван Ченчев и Крум Дончев. Като причина се посочва, че Нинова не е подписала решението на Националния съвет да се упълномощи Атанас Зафиров да регистрира БСП в ЦИК.

Междувременно лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че сътресенията в ДПС и БСП няма да са от значение, ако има висока избирателна активност, а вицепрезидентът Илияна Йотова обобщи, че стартът на предизборната кампания очевидно не е спокоен.

С какви амбиции и от какви позиции влизат в предизборната кампания основните политически сили, след като дори рутинен акт като регистрацията в ЦИК вече предизвиква политическо напрежение? 

"Не мога да прогнозирам кой от двамата лидери - Доган или Пеевски, ще надделее. Но ще бъде важно да видим каква е реалната тежест и реална роля в българската политика на г-н Делян Пеевски. Той винаги е заставал зад други политически сили, зад други институции, и по това сме съдили за неговото голямо значение в българската политическа система без да може реално да се тества какво е то. Ще бъде добре да видим каква реално е тежестта на г-н Пеевски, колко хора застават зад него и каква е неговата сила като независим политически лидер", коментира в "Посоките на делника" Яница Петкова, политолог в социологическата агенция "Галъп Интернешънъл болкан". Според нея е добре за българската политическа система да се случи обещаното обединение вляво:

"Левият избирател в нашата страна през последните години се чувства непредставен и лявото доста дълго време вече е в криза. Това действа зле за цялостната политическа система в страната. Не съм убедена, че само и единствено смяната на един лидер ще реши проблема. Виждаме подобни процеси и в други партии и политически структури, където започва да се осъществява борба за наследството, която води до контрарезултати. Обединението е стъпка, която е необходима, за да има наистина силно ляво пространство в нашата страна и хората, които имат подобни разбирания, да имат адекватно представителство."

Въпреки че отдавна е в ход сред политиците, предизборната кампания официално ще започне на 27 септември - месец преди изборите. 

"Причината предишната кампания да ни се струваше вяла до известна степен се крие във факта, че тя е постоянна и незатихваща. В такива условия функционираме вече доста време. Ние сме в перманентни условия на една не много активна политическа кампания, но една кампания, в която проблеми от текущия дневен ред се използват от политическите партии с цел придобиване на дивиденти за следващите избори. В последно време почти на излизаме от кампания. Традиционните средства, по които кампания се води, някак остават на заден план. От друга гледна точка може да се каже, че беше вяла кампания, защото имахме доста слабо взаимодействие между политически фигури и граждани. Предишната кампания се характеризираше и с доста обидни обвинения и личностни нападки. Това още повече отблъсна избиратели от политическия процес в страната. Надявам се това да е поука, която е взета от участниците в изборите. Няколко теми характеризираха предизборните кампании - външнополитическата позиция на страната ни и дебатът за проблемите ни с корупцията. Струва ми се, че и сега на дневен ред ще са същите две теми без да имаме някаква изключителна промяна в дебатите, които ще се проведат", прогнозира още Петкова.

За седми път през последните три години ще избираме народни представители. Невъзможността на политическата класа да излъчи редовно и стабилно управление отблъсква все повече българи от изборния процес. Какви са настроенията в по-малките населени места преди изборите на 27 октомври? Генади Вельов попита жители на ломското село Ковачица

Какво казаха те, може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35

Хората от Добри дол искат да възстановят читалището си

Екипът на радио Видин  гостува на Добри дол. Село, което е на кръстопът, село, в което природата е  благосклонна към хората тук и климатът е изключително благоприятен и топъл.  Селото се споменава за първи път в турски документ от средата на 16 век под името Добрин дол. Димитър Маринов пише, че Добри дол е „старинско село“ и „преданието не..

публикувано на 06.09.24 в 12:00

Стоил Цицелков: ЦИК защитава политическите, а не гражданските интереси

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков . Радио ВИДИН:..

публикувано на 05.09.24 в 10:05