През 2024 година отбелязваме 88 години от първите предавания за чужбина на Българското национално радио.
Всичко започва на 16 февруари 1936. Година след като българското радио официално стартира своята програма, в ефира се появява първообразът на Радио България. Денят е неделен и цялата утринна програма на Радио София за първи път прозвучава в Европа, в Северна Африка и Северна Америка.
Днес, 87 години по-късно, Радио България продължава да разказва на света за страната ни на английски, немски, френски, испански, руски, сръбски, гръцки, албански, турски и български език.
В специалната ни рубрика ще откриете любопитни подробности от историята на Радио България, ще чуете много от златните му гласове, както и спомените на колегите, посветили се на каузата „Радио България“.
След като през 1936 година Радио София (тогавашното название на БНР) започва да излъчва на къси вълни чрез предавателя “ЕЛЗА” (думата е образувана от позивни на радиостанцията по международния код - Ел - Зет – А), се създават и предаванията за чужбина...
По повод 86-ата годишнина от началото на предаванията за чужбина на БНР , чийто естествен продължител от 1992 г. е Радио България, в редакцията ни постъпват писма от дългогодишни и нови последователи с поздравления, спомени, отзиви и препоръки за..
Дневният подкаст “България днес” на Радио България, който се излъчва на девет езика, беше отличен с голямата награда за значим принос в развитието на Българското национално радио. Годишната награда “Сирак Скитник” на името на първия директор на Радио..
Днес Българското национално радио чества 87-та си годишнина. По традиция в Деня на радиото – 25 януари, ще станат ясни и носителите на наградата „Сирак Скитник“. Годишното отличие на БНР е учредено през 2001 година и се присъжда за принос в..
Многоезичната аудитория на Радио България е много добре информирана относно традициите и културата на страната ни. Това донякъде се дължи на подробната и достъпно поднесена информация, която ежедневно ви представяме на 10 езика чрез текстове,..
Оказва се, че подвигът на българката Райна Касабова е известен и зад граници, сочи анкета на Радио България сред многоезичната ни аудитория. На въпроса „Коя е първата жена в света, участвала в боен полет?“ правилно са отговорили потребителите..
Попитахме аудиторията на Радио България на десет езика, коя е годината, когато Валя Балканска записва „космическата“ песен „Излел е Делю хайдутин“? Масовото мнение, изразено в отговорите на допитването е, че песента, полетяла на..
На уеб сайта на Българското национално радио – www.bnr.bg , вече може да бъде чута звуковата информационна програма „България днес“ на: английски , немски , френски , испански , руски , сръбски , гръцки , албански и турски език ,..
По повод 85-ата годишнина от първите предавания на БНР за чужбина , техният приемник – „Радио България“ поде викторина с въпроси от българската култура, история, туризъм, спорт и музика. В поредния ѝ брой попитахме онлайн потребителите ни къде..
„Чуй България!“ е мотото, с което Българското национално радио стартира поредица от инициативи за представяне и популяризиране на страната ни сред чужденците, които се интересуват от бизнес, обучение или туризъм у нас. Първата стъпка са..