Programi i ditës

Qendra e Komunitetit Bullgar në Uashington

Komuniteti bullgar në zonën e Uashingtonit është i bashkuar pavarësisht largësive

Na bashkon ndjenja e humbur e atdheut, thotë bashkatdhetari ynë nga Uashingtoni, Prof. Asen Asenov, i cili e kalon kohën duke bërë studime mbi bullgarët përtej oqeanit. Pas ndryshimeve demokratike në Bullgari, vala e emigrantëve në Amerikë tërhoqi zvarrë..

botuar më 23-11-07 7.10.PD

Në Bullgari po zhvillohet raundi i dytë i zgjedhjeve lokale

Sot, më 5 nëntor, në Bullgari po zhvillohet raundi i dytë i zgjedhjeve lokale, ku të drejtë vote kanë 6 038 052 zgjedhës. Kryebashkiakët zgjidhen aty ku asnjë nga kandidatët nuk arriti të fitonte më shumë se 50% të votave në raundin e parë...

botuar më 23-11-05 7.10.PD

A mundet që antikitetet e Serdikës të bëhen trashëgimi kulturore botërore nën mbrojtjen e UNESCO-së

Arkitektura në kryeqytetin bullgar është e shumëllojshme dhe e bukur. Eklektika e pjesës qendrore të qytetit të Sofjes përfshin një qendër borgjeze - nga Ura e Shqiponjave deri në Pallatin Mbretëror, një barok stalinist në trekëndëshin e pushtetit..

botuar më 23-11-04 11.55.PD

Sot është dita e reflektimit para raundit të dytë të zgjedhjeve lokale në Bullgari

Sot, 4 nëntori, është ditë për reflektim në Bullgari para raundit të dytë të zgjedhjeve lokale. Ndalimi i agjitacionit politik dhe publikimi i rezultateve të mundshme sipas sondazheve është ndaluar deri në fund të ditës së zgjedhjeve të dielën...

botuar më 23-11-04 4.30.PD
Angell Grigorov

I vetmi korrespondent i medias bullgare në Rusi tгirret të largohet nga vendi

Rusia urdhëroi korrespondentin e Radios Kombëtare Bullgare në Moskë, Angell Grigorov, të largohej nga vendi në përgjigje të vendimit të autoriteteve bullgare për të dëbuar nga Bullgaria korrespondentin e gazetës "Rossijskaja Gazeta", Aleksandër..

botuar më 23-11-03 8.33.MD

Si i zgjedhim kryebashkiakët tanë

Pas raundit të parë të zgjedhjeve për pushtetin vendor, janë të qartë vetëm 8 prej kryetarëve të bashkive të qyteteve rajonale në vend. Në të gjitha 19 qytetet e tjera rajonale, duke përfshirë tre më të mëdhenjtë – Sofjen, Plovdivin dhe Varnën,..

botuar më 23-11-02 3.56.MD
Nikolla Rahnev

Filantropi Nikolla Rahnev u zgjodh iluminist i dekadës

Nikolla Rahnev u zgjodh iluministi i dekadës nga auditori i Radios Kombëtare Bullgare (BNR). Ai është mbajtës i çmimit "Iluministi i vitit" për vitin 2019. Në një ceremoni, statujën "Az, Buki, Vedi - Dituria" iu dorëzua Rahnevit nga ministrja..

botuar më 23-11-02 9.19.PD

Në Sofje prezantojnë karikaturat e kohës së socializmit

"Nga gazeta deri në muze" - me këtë titull hapet ekspozita ku prezantohen karikaturat bullgare të krijuara në kohën e socializmit - nga viti 1944 deri në vitin 1989. Ajo mund të shihet nga 2 nëntori deri më 31 mars në Muzeun e Artit nga periudha e..

botuar më 23-11-02 6.20.PD
Věra Jourová

Věra Jourová: Krizat rrisin besimin në BE

Dy krizat që goditën Evropën - Covid-19 dhe lufta e Rusisë kundër Ukrainës - kanë rritur besimin në Bashkimin Evropian. Kështu ka deklaruar nënkryetarja e Komisionit Evropian, Věra Jourová, gjatë një takimi të veçantë me mediat evropiane, të organizuar..

botuar më 23-11-01 6.29.MD

Rilindësit modernë po ndryshojnë botën me shembullin e tyre personal

Secili prej nesh mbart brenda vetes një origjinalitet me të cilin shkëlqen dhe dallohet nga tjetri. Megjithatë, përkushtimi ndaj kësaj vlere tonën shpesh na mbyll në një mikrokozmos të vetë-mjaftueshmërisë – ndryshe nga të paktët mes nesh me..

botuar më 23-11-01 7.05.PD