Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Interkonektori Bullgari-Serbi duhet të fillojë të punojë gjatë vitit 2022

Foto: BGNES

Ministrja e energjetikës Temenuzhka Petkova dhe homologu i saj seb Aleksandër Antiç pas bisedimeve të tyre në Beograd të Serbisë deklaruan se interkonektori ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë duhet të fillojë të funksionojë gjatë vitit 2022. Ndërtimi i infrastrukturës, e cila tani për tani nuk ekziston është faktori kyç për arritjen e sigurisë energjetike dhe konkurrueshmërisë së furnizimeve të gazit në regjionin e Evropës Juglindore, janë të mendimit të dy ministrat. Petkova e ka informuar ministrin Antiç për ecurinë e projektit të interkonektorit mes Greqisë dhe vendit tonë, përdorimi i të cilit duhet të fillojë vitin e ardhshëm. Ai do të sigurojë 1 miliardë metra kubik gaz natyror nga fusha gasmbajtëse Shah Deniz 2 në Azerbajxhan.


Më shumë nga rubrika

Nënpresidenti: Së bashku - bullgarët në Bullgari dhe jashtë, do të arrijmë ndryshimin

Ilijana Jotova dekoroi fituesit e konkurseve për fëmijë dhe adoleshentë të Agjencisë Shtetërore për Bullgarët Jashtë Shtetit. “Deklarata se ata që jetojnë jashtë nuk janë të interesuar për Bullgarinë nuk është e vërtetë. Kontaktet me..

botuar më 21-07-29 7.31.MD
Krum Zarkov

ITN dhe socialistët janë unanim mbi reformën në drejtësi

“Ka një popull të tillë” (ITN) dhe “BSP për Bullgarinë” kanë një përkim të plotë të programeve të tyre në fushën e reformës gjyqësore. Kjo u konstatua në një takim midis dy formacioneve, pjesë e një serie bisedimesh në parlament që kërkojnë..

botuar më 21-07-29 6.43.MD
Kirill Petkov

Deljan Peevski nuk ka marrë hua nga Banka Bullgare e Zhvillimit si person fizik

Banka Bullgare e Zhvillimit po analizon lidhjet ekonomike në kreditë e dhëna prej saj për shkak të sanksionit të Deljan Peevski nën aktin global “Magnitski”. Kjo u njoftua nga Ministri i Ekonomisë Kirill Petkov gjatë një seance në Parlament. Kur u..

botuar më 21-07-29 6.23.MD