Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Diplomatja e parë bullgare bisedoi me liderin e bashkësisë hebraike në SHBA

Ekaterina Zaharieva dhe David Harris
Foto: Zyra e Shtypit pranë MPJ-së

Bashkëpunimi i Bullgarisë me bashkësinë hebraike amerikane është i rëndësishëm, si për zhvillimin e partneritetit strategjik me SHBA-në, ashtu dhe për lidhjet bullgaro-izraelite, tha Ministrja bullgare e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva. Në një takim me drejtorin ekzekutiv të Komitetit Amerikan Hebraik David Harris gjatë sesionit të 74 të OKB-së në Nju Jork zonja Zaharieva deklaroi se Bullgaria shpreson te përkrahja e Komitetit Amerikan Hebraik për inkurajimin e potencialit të papërdorur në bashkëpunimin me SHBA-në në disa fusha si tregtia, energjetika, turizmi dhe çështja për liberalizimin e vizave. Të dy shprehën kënaqësi se Bullgaria është anëtare e Aleancës Ndërkombëtare për kujtim të Holokaustit dhe ka rol aktiv për parandalimin dhe kundërveprimin ndaj antisemitizmit.

Më shumë nga rubrika

Kryeministri Borisov: Masat liberale kundër Covid-19 japin rezultat

Në krahasim me shtete të tjera evropiane masat kufizuese kundër koronavirusit te ne janë liberale dhe japin rezultat, deklaroi Kryeministri Bojko Borisov në Razllog, ku bashkë me Ministrin e Shëndetësisë Krasimir Vëllçev dhe eurodeputetin Andrej..

botuar më 21-01-16 11.58.PD
dr. Velisllava Petrova

Vaksina kundër Covid-19 nuk mund të shkaktojë reaksion imun

Në fund të vitit mund të krijohet imunitet kolektiv kundër koronavirusit me ndihmën e vaksinave, prognozoi para tlevizionit bTV Velisllava Petrova, drejtor i imunologjisë në “King's College” në Cambridge. Sipas fjalëve të saj njerëzit nuk duhet të..

botuar më 21-01-16 11.40.PD

5660 të shëruar nga Covid-19 dhe 552 të infektuar gjatë 24 orëve të fundit

552 raste të reja të koronavirusit janë identifikuar në 24 orët e fundit pas 8850 testeve të kryera, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit, ose 6% e testeve janë pozitive. Numri më i lartë i infeksioneve të reja është në Sofje - 103, në..

botuar më 21-01-16 9.16.PD