Australia ka kërkuar ndihmë nga BE për rastin “Palfreeman”

Jock Palfreeman (në mes)
Foto: BGNES

Australia ka kërkuar ndihmë nga përfaqësuesit BE-së në lidhje me rastin me Jock Palfreeman. Këtë e ka deklaruar Ministrja e punëve të jashtme e Austrisë Marise Payne, të ciltuar nga SBSNews. Para deputetëve në Parlamentin australian Paynei i ka bërë thirrje shtetit bullgar ta lejojë shtetasin australian Jock Palfreeman që të largohet nga vendi, duke treguar shqetësim për këtë se ai është ndaluar në Bullgari pa argumente ligjore.

Të martën australiani ishte liruar nga Qendra për Strehimin e të Huajve, ku ai ishte vendosur pas lirimit të tij paraprak nga burgu më 20 shtator. Por autoritetet bullgare konfiskuan dokumentet e tij, duke e penguar në këtë mënyrë të dalë jashtë territorit të Bullgarisë. “Kuptojmë se kjo nuk është një procedurë e zakonshme juridike në Bullgari dhe jemi shqetësuar se argumente, jashtë atyre juridike, mund të ndikojnë ecurinë e çështjes”, ka komentuar Paynei.


Më shumë nga rubrika

Këshilli për Mediat Elektronike

Shtatë janë kandidatët për drejtor të përgjithshëm të BNR-së

Shtatë janë kandidatët për postin e drejtorit të përgjithshëm të Radios Kombëtare Bullgare. Ata janë Zheni Gaxhallova, drejtori aktual, i cili është në këtë post përkohësisht Anton Mitov, Andon Balltakov, Mitko Dimitrov, Daniella Manollova dhe dy..

botuar më 19-12-05 7.32.MD

Partia Socialiste Bullgare propozon që financimi i mediave publike të lidhet me produktin e brendshëm bruto

24 milion euro për Radion Kombëtare Bullgare dhe 36 milion euro për Televizionin Kombëtar Bullgar – ato janë shumat e parashikuara për mediat publike në buxhetin shtetëror për vitin 2020. Partia Socialiste Bullgare propozoi një model të ri të..

botuar më 19-12-05 6.11.MD

Rumen Radev: Bullgaria është ende ndër novatorët modestë në Evropë

Inovacionet janë instrumenti kyç për pasqyrimin e ambicieve kombëtare për të ardhmen. Këtë e tha Presidenti Rumen Radev gjatë hapjes së forumit të XV-të kombëtar “Inovacionet dhe rritja ekonomike”. Sipas fjalëve të tij Evropa mbetet prapa liderëve..

botuar më 19-12-05 4.44.MD