Presidenti kryeson delegacionin bullgar në Samitin e NATO-së

Foto: arkiv

Në Samitin e NATO-së, që mbahet më 3 dhe 4 dhjetor në Londër, Bullgaria merr pjesë me një delegacion kryesuar nga presidenti Rumen Radev. Parashikohet që presidenti bullgar të bisedojë me kryeministrin e Britanisë së Madhe Boris Johnosn, me presidentin e ShBA-së Donald Trump dhe me udhëheqës të tjerë. Në përbërjen e delegacionit janë ministrat e punëve të jashtme dhe të mbrojtjes – zonja Ekaterina Zaharieva dhe zoti Krasimir Karakaçanov.

Më shumë nga rubrika

Një konsorcium aziatiko-evropian investon 200 mln dollarë në ndërtimin e një uzine për automjete elektrike

Një konsorcium aziatiko-evropian ka në plan të ndërtojë një uzinë për automjete elektrike në Bullgari. Memorandumi për planet për ndërtimin e uzinës në Bullgari u nënshkrua në prani të Zëvendëskryeministres dhe Ministres së Politikës Ekonomike dhe..

botuar më 19-12-12 6.44.MD
Kristalina Georgieva

Bullgarja Kristalina Georgieva është ndër 15 gratë me ndikim më të madh në botë

Drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar /FMN/ – bullgarja Kristalina Georgieva, është në vendin e 15 në klasifikimin e sivjetshëm të revistës “Forbes” për 100 gratë me ndikim më të madh në botë. Në një klasifikim tjetër të “Forbes” për gratë me ndikim..

botuar më 19-12-12 6.13.MD

Bullgaria do të ngulë këmbë për rishqyrtimin e marrëveshjes për paketën “Mobiliteti”

Kryetari i Komisionit Parlamentar të Transportit Halil Letifov e quajti të papranueshme për Bullgarinë marrëveshjen paraprake mes institucioneve evropiane për paketën “Mobiliteti” të propozuar nga presidenti francez Emmanuel Macron. Bullgaria dhe..

botuar më 19-12-12 5.17.MD