Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Banskoja renditet ndër vendpushimet më të preferuara dimërore në Evropë

Foto: banskoski.com

Qyteti Bansko (Bullgari Jugperëndimore) është një nga destinacionet më të bukura dhe më tërheqëse për skiatorët, tregon klasifikimi i gazetës zvicerane “Blik”. Me sa Bullgaria nuk është në listën e qendrave klasike dimërore, këtu mund të gjeni kushte perfekte për ski dhe jo aq shumë njerëz në pista.

Vendpushimi më i vjetër dimëror në Bullgari – Borovec ndodhet në malin Rila dhe ka pothuaj 60 kilometra pista. Në qendrën moderne për ski Bansko ndodhet një nga pistat më të gjata në botë. Nga maja Todorka deri në finale në luginën poshtë majës kilomatrat janë 16 dhe lëshimi është me ndryshim lartësie prej 1600 metra. Këtu majat e malit Pirin ngrihen në lartësi mbi 2600 metra dhe kur moti është i kthjellët nga majat mund të shihet Deti Egje.


Më shumë nga rubrika

Cilësia e Planit bullgar të Rimëkëmbjes është me rëndësi më të madhe për BE-në

Cilësia e Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë është më e rëndësishme sesa shpejtësia e pagesave në kuadër të tij, tha kreu i Përfaqësisë së Komisionit Evropian në Bullgari Cvetan Kjullanov. Sipas tij, Komisioni Evropian zakonisht miraton..

botuar më 21-10-18 11.38.PD

17.59% janë të sapo infektuarit me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit

1000 janë rastet e reja të Covid-19 në vend gjatë 24 orëve të fundit, sipas portalit coronavirus.bg. 17.59% janë mostrat pozitive nga 5683 testet e kryera. 86.6 për qind e personave të sapo infektuar janë të pavaksinuar. Numri i pacientëve..

botuar më 21-10-18 9.02.PD

Gati 16% janë testet pozitive për Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

1867 janë rastet e reja të koronavirusit në vendin tonë për 24 orët e fundit, ose 15.81% e 11 811 testeve të kryera. 85.54% e të infektuarve janë të pavaksinuar, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit në mesnatë. Më shumë janë rastet në Sofje..

botuar më 21-10-17 10.27.PD