Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti i Bullgarisë dhe ai i Shqipërisë u takuan në Jerusalem

Foto: facebook/ Ilir Meta

Presidenti i Shqipërisë dhe ai i Bullgarisë Ilir Meta dhe Rumen Radev biseduan në Jerusalem dhe ranë dakord se inkurajimi i projekteve për Korridorin Nr. 8 duhet të jenë në qendër të bashkëpunimit mes dy vendeve tona. Meta e falënderoi Radevin për solidaritetin dhe bashkëpunimin e autoriteteve bullgare pas tërmetit tragjik në Shqipëri gjatë nëntorit të 2019-ës. Presidenti shqiptar falënderoi gjithashtu për përkrahjen e Sofjes ndaj integrimit evropian të Shqipërisë, duke shprehur bindje se vizita e ardhshme e Kreut të Shtetit bullgar në Tiranë do të ripohojë marrëdhëniet e shkëlqyeshme midis dy vendeve dhe dy popujve tanë. Meta dhe Radev janë në Jerusalem me rastin e Ditës së Përkujtimit të Viktimave të Holokaustit.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 269

Nisi nga puna Sistemi Elektronik Kombëtar për referime mjekësore Për dy orët e para të funksionimit Sistemi Elektronik Kombëtar për referime mjekësore lëshoi 200 referime për PCR teste në mbarë vendin. Duke prezantuar sistemin Zëvendës..

botuar më 20-12-01 6.02.MD

“Krishtlindjet Bullgare” do të ndihmojnë fëmijë me sëmundje kronike

Iniciativa “Krishtlindjet Bullgare” sivjet do të ndihmojë fëmijët me sëmundje kronike. Presidenti Rumen Radev shpalli fillimin e edicionit të 18-të të nismës në Spitalin e Specializuar për Trajtimin Aktiv të Sëmundjeve të Fëmijëve “Prof.d-r Ivan..

botuar më 20-12-01 5.16.MD

Grantet e BE-së për transportuesit e autobusëve

Komisioni Evropian ka aprovuar një skemë të Bullgarisë në shumën prej 30 milion leva (rreth 15 milion euro) nën formën e granteve në mbështetje të ndërmarrjeve mikro, të vogla dhe të mesme për transportin e udhëtarëve me autobus të prekur nga..

botuar më 20-12-01 3.43.MD