Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti Rumen Radev mori pjesë në Forumin e pestë ndërkombëtar të kujtimit të viktimave të Holokaustit

Presidenti Rumen Radev
Foto: BGNES

“Forumi i pestë ndërkombëtar për kujtimin e viktimave të Holokaustit mblodhi liderë nga mbarë bota që të na rikujtojë një nga periudhat më të errëta dhe të turpshme në historinë e njerëzimit dhe të na paralajmërojë për ta mos e lejuar këtë kurrë në të ardhmen.” Këtë e deklaroi Kreu i Shtetit bullgar Rumen Radev para fillimit të ceremonisë përkujtimore në kompleksin memorial “Yad Vashem” në Izrael, me të cilën u shënuan 75 vjet nga çlirimi i Oświęcimdhe Dita e Kujtimit të Viktimave të Holokaustit. Presidenti rikujtoi se Bullgaria nuk ka lejuar që hebrenjtë bullgarë të dërgohen në kampet e vdekjes dhe bëri thirrje për bashkim të përpjekjeve në luftimin e antisemitizmit, ksenofobisë dhe urrejtjes.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 269

Nisi nga puna Sistemi Elektronik Kombëtar për referime mjekësore Për dy orët e para të funksionimit Sistemi Elektronik Kombëtar për referime mjekësore lëshoi 200 referime për PCR teste në mbarë vendin. Duke prezantuar sistemin Zëvendës..

botuar më 20-12-01 6.02.MD

“Krishtlindjet Bullgare” do të ndihmojnë fëmijë me sëmundje kronike

Iniciativa “Krishtlindjet Bullgare” sivjet do të ndihmojë fëmijët me sëmundje kronike. Presidenti Rumen Radev shpalli fillimin e edicionit të 18-të të nismës në Spitalin e Specializuar për Trajtimin Aktiv të Sëmundjeve të Fëmijëve “Prof.d-r Ivan..

botuar më 20-12-01 5.16.MD

Grantet e BE-së për transportuesit e autobusëve

Komisioni Evropian ka aprovuar një skemë të Bullgarisë në shumën prej 30 milion leva (rreth 15 milion euro) nën formën e granteve në mbështetje të ndërmarrjeve mikro, të vogla dhe të mesme për transportin e udhëtarëve me autobus të prekur nga..

botuar më 20-12-01 3.43.MD