Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Bullgari për vizitë është ministri i jashtëm i Turqisë

Zonja Zaharieva dhe zoti Çavushogllu
Foto: BGNES

Ministrat e jashtëm të Bullgarisë dhe të Turqisë – zonja Ekaterina Zharieva dhe zoti Mevlyt Çavushogllu do të diskutojnë në Sofje marrëdhëniet dypalëshe dhe bashkëpunimin në fushën e sigurisë dhe në luftimin e migracionit ilegal, partneritetin në NATO dhe në organizatat ndërkombëtare, marrëdhëniet BE-Turqi. Kjo është vizita e parë zyrtare e ministrit të jashtëm të Turqisë në Bullgari që nga viti 2014 e këtej dhe përputhet me zhvillimin në rritje të marrëdhënieve dypalëshe. Turqia është në vendin e 4-të  në eksportin e Bullgarisë pas Gjermanisë, Italisë dhe Rumanisë, dhe në vendin e 5-të në import pas Gjermanisë, Rusisë, Italisë dhe Rumanisë.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita 362

Nis nga puna regjistri elektronik për vaksinimin kundër Covid-19 Regjistri i vetëm për ata që dëshirojnë të vaksinohen do të jetë i hapur më 4 mars në orën 5 pasdite, por ora e parë për të cilën mund të regjistrohemi është për 11 mars. Kjo u..

botuar më 21-03-04 5.55.MD

Nis nga puna regjistri elektronik për vaksinimin kundër Covid-19

Regjistri i vetëm për ata që dëshirojnë të vaksinohen do të jetë i hapur më 4 mars në orën 5 pasdite, por ora e parë për të cilën mund të regjistrohemi është për 11 mars. Kjo u bë e qartë gjatë prezantimit të platformës së krijuar nga "Shërbimet e..

botuar më 21-03-04 5.03.MD

Udhëheqësit e shtetit nga e gjithë bota përgëzuan bullgarët me rastin e Festës Kombëtare - 3 Marsit

Presidenti Rumen Radev mori letra urimi nga krerët e shteteve në të gjithë botën me rastin e Festës Kombëtare të Bullgarisë - 3 Marsit, njofton qendra e shtypit pranë presidencës. Midis tyre janë urimet nga Presidenti i Federatës Ruse Vlladimir..

botuar më 21-03-04 3.33.MD