Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

A kemi frikë nga koronavirusi apo e nënvleftësojmë rrezikun

Kryetari i Asociacionit të Pronarëve të Farmacive në vendin tonë Nikollaj Kostov
Foto: BGNES

Epidemia e koronavirusit i cili u zbulua në Kinë, por u përhapë edhe në Evropë, shqetëson shtetasit dhe biznesin në Bullgari. Megjithëqë tani për tani nuk ka raste të vërtetuara për bullgarë të ngjitur me virusin tek ne, njerëzit ndërmarrin hapa parandaluese që të mos sëmuren. Dëshmi për këtë janë sasitë pothuajse të sosura të maskave mjekësore në rrjetin e farmacive.

Kryetari i Asociacionit të Pronarëve të Farmacive në vendin tonë Nikollaj Kostov komentoi për Radion Kombëtare Bullgare, se shkaku për pamjaftueshmërinë është se prodhuesi kryesor i maskave është Kina, e cila tani prodhon sasi maskash vetëm për nevoja të veta sepse eksporti për shtetet e tjera është i ndaluar. Në një intervistë për Radion Kombëtare Bullgare epidemiologia, doktoresha Bozhidara Kajrakova, shefe e Drejtorisë “Mbikëqyrje e sëmundjeve ngjitëse” pranë Inspektoratit Shëndetësor të Rajonit Sofja, këshilloi qytetarët të cilët duhet të udhëtojnë në ndonjë rajon të prekur nga sëmundja, të ruajnë higjienë të vet të lartë, dhe se “portat hyrëse të virusit janë sytë, hunda, goja, gjë për të cilën higjiena e mirë e duarve është me rëndësi të madhe”. Një këshillë tjetër e rëndësishme është të kufizohen kontaktet me njerëzit e sëmurë.

Një anketë me qytetarë tregoi, se të rinjtë e pranojnë informacionin për përhapjen e sëmundjes si psikoza e radhës në masë. Mirëpo, ka të tillë të cilët janë të mendimit, se:

E nënvlerësojmë rrezikun, sepse shëndeti është ai, për të cilin duhet të mendojmë në radhë të parë – tha një grua e re dhe vazhdoi. – Mirëpo,  nga ana tjetër mbaj mend se para vitesh në SHBA kishte një psikozë në masë lidhur me antraksin. Edhe atëherë njerëzit kishin frikë të udhëtojnë për në SHBA-në. Dhe pyetja më e madhe është se si u përhap kjo sëmundje. Personalisht unë përkrah teoritë konspirative, se asgjë prej kësaj që ndodhi nuk ishte e rastit. Nuk është normale që aq shumë viktima të ketë si rezultat i kësaj sëmundjeje virusologjike dhe asnjeri të mos jetë në gjendje të ndalojë.”

Një problem tjetër ka të bëjë me informimin e shtetasve për simptomat e para të sëmundjes. Mirëpo, ai nuk është i mjaftueshëm dhe pikërisht kjo fsheh rreziqe.

Më tepër nuk jam mjaftë e informuar – thotë një bullgare në moshë të thyer. – Supozoij se simptomat iu përngjajnë simptomave të llojeve të ndryshme të gripit të sëmundjeve virusologjike. Përpiqem të mbaj higjienë të lartë personale, sepse më duket se ky është çelësi për mbrojtje nga sëmundjet ngjitëse.”

Në se njeriu ka dyshim për koronavirusin, duhet të dijë se kushti i domosdoshëm për testim është të ketë simptoma, ndryshe analizat laboratorike do të jenë negative. Simptomat më të shpeshta janë temperatura e lartë dhe ato që janë karakteristike për pneumoninë. Për të evituar rrezikun nga diagnoza e gabuar është mirë që në rast dyshimi edhe më i vogël për sëmundjen, të frekuentojmë mjekun personal. Mirëpo, shpesh injorojmë këtë këshillë. Sipas statistikës më se 50 për qind prej bullgarëve nuk e kanë frekuentuar mjekun personal për një vit kalendarik. Dëshmi për këtë është edhe përgjigja e bullgares tjetër të anketuar.

Jam me sëmundje kronike dhe prandaj shpesh shkoj te mjeku im personal. Mirëpo, kur bëhet fjalë për viruse dhe për ftohje nuk e frekuentoj. Merrem masa preventive me receta të vjetra të vërtetuara nga stërgjyshërit. Kështu përpiqem të mbaj shëndetin që të jem në gjendje të punoj.

Një fije shprese në luftimin e koronovirusit dha diskutimi i ambasadorit kinez në Rusi Zhang Hanhuey, sipas të cilit në fund të muajit shkurt ose mars, do të rimëkëmbet ritmi normal i jetës si në vatrën e sëmundjes, provincën Wuhan (qendra administrative e provincës Hubei), ashtu edhe në provincat e tjera. Shkaku është, se në Kinë tashmë u zbulua vaksinë kundër virusit, por është e domosdoshme kohë për të kaluar teste dhe analiza suplementare.

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Karantina e koronavirusit ndryshoi vlerat

Më 13 mars Bullgaria shpalli gjendje të jashtëzakonshme për shkak të kërcënimit nga shpërndarja e shpejtë e koronavirusit. Një pjesë nga punëdhënësit, të cilët kishin mundësi, rregulluan ritmin e veprimtarisë së tyre dhe organizuan për nëpunësit e vet..

rinovuar më 20-03-28 9.30.PD

Skifterët kthetraverdhë u kthyen në Bullgari pas më shumë se 50 viteve

Skifterët kthetraverdhë (Falco naumanni) u kthyen në Bullgari në një kohë të vështirë, bëri të ditur ekipi i Qendrës Shpëtimtare për Kafshët e Egra “Ballkani i Gjelbër”. Duke respektuar strikt masat në lidhje me gjendjen e jashtëzakonshme të shpallur në..

botuar më 20-03-27 12.25.MD

Do të luftojmë frikën nga koronavirusi me informacion të besueshëm

62 për qind e bullgarëve kanë frikë se mund të infektohen me COVID-19, tregojnë të dhënat e një sondazhi të asociacionit Gallup International. 58 për qind janë bullgarët të cilët besojnë në teoritë konspirative dhe kanë deklaruar se virusi është përhapur..

botuar më 20-03-24 3.19.MD