Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parlamenti hodhi poshtë veton e radhës të Presidentit

Foto: BGNES

Parlamenti hodhi poshtë veton e radhësligjvënëse të Presidentit Rumen Radev dhe miratoi ndryshimet e diskutuara në Ligjin për Ministrinë e Brendshme. Vetoja u përkrah nga 59 deputetë socialistë Shumica, me 136 vota, miratoi amendamentet dhe ngarkoi përfundimisht me funksionet  mbrojtjes drejtorinë e porsakrijuar “Xhandarmëria, operacione të posaçme dhe luftim i terrorizmit”.

Sipas Kreut të Shtetit kjo do të shkaktojë dublim të panevojshëm me punën e Shërbimit Kombëtar për Mbrojtje. Shumica u argumentua se roja do të sigurohet jo sipas detyrës së zënë, por vetëm në rast kërcënimi konkret ndaj nëpunësit përkatës.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 266

Shpallën sektorët, ku punonjësit do të marrin mbështetje prej 12 eurosh në ditë Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Denica Saçeva bëri të ditur me një urdhër aktivitetet ekonomike, ku punëtorët mund të marrin kompensim prej 24 leva / 12 euro..

botuar më 20-11-28 5.33.MD

Kryeministri Bojko Borisov: E mirëmbajmë ekonominë megjithë pandeminë

Kryeministri Bojko Borisov shkroi në profilin e vet në Facebook se ekspertët botërorë përgënjeshtrojnë tezat e rivalëve të tij politikë për falimentimin e shtetit. “Arrijmë ta mirëmbajmë ekonominë dhe financat megjithë pandeminë” , shënoi Borisov..

botuar më 20-11-28 5.09.MD

Monumenti bullgar në Ohër u rimëkëmb

Ishte shembur monumenti në bregun e Liqenit të Ohrit të Maqedonisë së Veriut, i vendosur në kujtim të 15 turistëve bullgarë të cilët vdiqën më 5 shtator 2009 pas fundosjes së anijes “Ilinden”, transmetoi BGNES. Ishte asgjësuar “një pikë e..

rinovuar më 20-11-28 3.57.MD