Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fqinjësia e mirë me Bullgarinë është e detyrueshme për negociatat e Shkupit me BE-në

| rinovuar më 20-07-05 11.54.PD
Ilhan Kyuchyuk
Foto: Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë

Marrëveshjet për fqinjësi të mirë me Bullgarinë dhe Greqinë janë një pjesë e rëndësishme e kornizës së negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, tha për Radion Kombëtare Bullgare (BNR) eurodeputeti Ilhan Kyuchyuk.

Si një raportues i përhershëm për Maqedoninë e Veriut në Parlamentin Evropian Kyuchyuk komentoi se në dallim të shumë zgjedhjeve të tjera deri tani në Maqedoninë e Veriut tema për Bullgarinë nuk është më e rëndësishmja në diskursin e tanishëm të politikës së brendshme.

Çështja kryesore në fushatën paraelektorale është nëse shteti të kthehet 3 vjet prapa, ose nëse BE-ja është e ardhmja.

Në qoftë se Shkupi vazhdon në rrugëtimin e BE-së duhet të mirëmbahen edhe marrëdhëniet e mira fqinjësore, komentoi Ilhan Kyuchyuk.

Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Maqedonia e Veriut pret në qershor vendim për negociatat me BE Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev tha, se argumentet e BE janë në mbështetje të Shkupit, ndërsa ekzistenca e qeverisë së përkohshme në Bullgari sugjeron se..

botuar më 21-05-28 1.24.MD
Presidenti Radev

Presidenti paralajmëroi për rreziqet nga planet e BE-së për klimën

Pas vendimit për të zvogëluar gazrat serë me më shumë se 55% deri në 2030 dhe në mungesë të masave që mbrojnë vendet si Bullgaria, shtetet e pasura do të bëhen edhe më të pasura, ndërsa ato të varfra - edhe më të varfra dhe jokonkurruese. Kjo u..

botuar më 21-05-26 9.14.PD
Prof. Angell Dimitrov

Bullgaria insiston që Maqedonia Veriore të njohë historinë tonë të përbashkët

Historianët maqedonas humbën 3 vjet duke mos dashur të pranojnë formulën e Traktatit të Miqësisë dhe Fqinjësisë së Mirë, se Bullgaria dhe Maqedonia Veriore kanë një histori të përbashkët. Këtë e tha për bTV Prof. Angell Dimitrov, bashkëkryetar i..

botuar më 21-05-25 10.22.PD