Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Turistë nga BE-ja mund të hyjnë në Bullgari nga Greqia vetëm përmes pikave kufitare Kullata dhe Makaza

Foto: BGNES

Nga 22 korrik deri më 4 gusht autoritetet kufitare greke nuk lejojnë të kalojnë në të dy drejtimet të gjitha mjetet transportuese përmes pikave kufitare Ilinden-Eksohi, Kapitan Petko Vojvoda-Ormenin dhe Ivajllovgrad-Kiprinos. Automjete për transportimin e mallrave mund të kalojnë vetëm përmes Kullata-Promanov, ndërsa furgonat mallrash përmes Makaza- Nimfeja. Tani turistët mund të hyjnë në Greqi përmes pikës kufitare Kullata - Promahon me rezultat negativ nga PCR test për koronavirus bërë brenda 72 orëve të fundit dhe prezantuar në gjuhën angleze. Turistët mund të hyjnë nga Greqia në Bullgari përmes pikave kufitare Kullata dhe Makaza.

Më shumë nga rubrika

Presidenti Rumen Radev bisedoi me Presidenten e Estonisë

Kreu i Shtetit Rumen Radev shqyrtoi me Presidenten e Estonisë Kersti Kaljulaid iniciativën për bashkëpunim regjional “Tri dete” në Talin. Nisma e krijuar në vitin 2015 bashkon 12 shtete evropiane, midis Detit Adriatik, Detit Baltik dhe Detit të..

rinovuar më 20-10-19 3.58.MD

Dega turistike kërkoi masa të përgjithshme kundër Covid-19 në vendpushimet dimërore

Bordi kombëtar i turizmit ngul këmbë për masa të përgjithshme kundër Covid-19 në vendpushimet bullgare. Para BNR-së drejtoresha ekzekutive e bordit Polina Karastojanova vuri në dukje sa masat duhet të përpunohen nga shteti, bashkitë, vendpushimet..

botuar më 20-10-19 3.46.MD

Pjesa dërmuese e bullgarëve preferuan Bullgarinë për pushimin veror

Gjatë stinës së kaluar verore 69.2 për qind prej bullgarëve zgjodhën të pushojnë në Bullgari. Këtë e tregon një anketim i “Gallëp Interneshënëll” realizuar bashkë me Bordin Kombëtar të Turizmit zhvilluar në telefon ndër 1000 bullgarë. Sipas të dhënave..

botuar më 20-10-19 2.09.MD