Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Agjencia e të Ardhurave merr kontrollin mbi lojërat e fatit

Foto: arkiv

Agjencia Kombëtare e të Ardhurave merr kontrollin e plotë mbi sektorin e lojërave të fatit, vendosën deputetët me ndryshimet e miratuara në lexim të dytë në Ligjin për Lojërat e Fatit, transmetoi BNR.

Pushtetarët hodhën poshtë idenë që Komisioni Shtetëror për Lojërat e Fatit të bëhet një organ kolektiv nën drejtimin direkt të qeverisë dhe vendosën që kontrolli të përqendrohet tek Agjencia e të Ardhurave. Po rritet kapitali fillestar për licencë të re të kazinove dhe të automatëve të lojërave të fatit, por nuk u rrit taksa e licencës. U refuzua propozimi që të ketë kazino vetëm në hotelet me 5 yje, në vendpushimet kombëtare dhe rajonet kufitare.

Protestuesit para Parlamentit kundër amendamenteve në ligj e pranuan vendimin përfundimtar duke thirrur “fitore”.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 14 shtatorin

E marta do të jetë me diell dhe pothuajse e qetë. Nuk ka indikacione për fenomene të rrezikshme dhe kodi për të gjithë vendin është në ngjyrë të gjelbër. Temperaturat maksimale do të jenë ndërmjet 27 ° dhe 32 °. Në Sofje temperaturat do të jenë..

botuar më 21-09-13 8.10.MD

Viti shkollor do të fillojë në dhomat e klasës

Shkollat ​​në Sofje janë gati për hapjen e vitit të ri shkollor dhe kanë mjaft dezinfektues dhe maska, dhe në shumë prej shkollave - pastrues ajri. Kudo në kryeqytet trajnimi do të fillojë në dhomat e klasës. Kryebashkiakja Jordanka Fandëkova vuri..

botuar më 21-09-13 8.07.MD
Iva Miteva

Ka të ngjarë që parlamenti të miratojë në lexim të parë korrigjimet në Ligjin për Pushtetin Gjyqësor

Komisioni Ligjvënës i Parlamentit miratoi në leximin e parë ndryshimet në Ligjin për Pushtetin Gjyqësor. Ato parashikojnë mbylljen e Gjykatës së Specializuar dhe të Prokurorisë. Përfaqësuesit e BSP, “Ka një popull të tillë”, “Ngrihu BG! Ne po vijmë” dhe..

botuar më 21-09-13 6.02.MD