Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbushen 3 vjet nga nënshkrimi i Traktatit të Fqinjësisë së Mirë midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Foto: arkiv

Para 3 vitesh Republika e Bullgarisë dhe Republika e Maqedonisë së Veriut nënshkruan Traktatin e Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit. Në sajtin e Ministrisë së Punëve të Jashtme theksohet, se marrëveshja nga 1 gushti 2017 do të mbetet si një nga ngjarjet më të rëndësishme të kohës sonë në regjionin tonë. Dokumenti pranon historinë tonë të përbashkët dhe cakton parimet dhe rrugët për zhvillimin e bashkëpunimit në të gjitha fushat, thekson Ministria e Jashtme Bullgare.


Më shumë nga rubrika

Vasill Garnizov

Në Bullgari shihet një nënvleftësim sistematik i institucioneve

Që prej një muaji kryeministri Bojko Borisov zgjodhi strategjinë të lajmërojë shoqërinë nëpërmjet profilin e vet në rrjetet sociale. Kjo është me qëllim të evitojë kontaktin me protestuesit. Kështu analisti politik Vasill Garnizov komentoi para..

botuar më 20-08-13 11.08.PD

Protestat nuk do të çojnë deri në ndryshim radikal

Shumë njerëz përkrahin protestat antiqeveritare në vend, megjithëqë qëndrojnë në shtëpi. Mirëpo, nuk duhet të përfytyrojmë se ato do të shndërrohen në një energji të madhe politike e cila do të rrëzojë tërë sistemin. Këtë qëndrim e shprehu para..

botuar më 20-08-12 9.59.PD
Hristo Pançugov

Politologu Hristo Pançugov: Protestat nuk do të ndalojnë

Aksioni i Prokurorisë në Presidencë dhe aksioni i Hristo Ivanovit në Rosenec , të cilat i provokuan protestat, janë vetëm xixa shpërthyese e pakënaqësisë së grumbulluar gjatë viteve të kaluara. Këtë e tha në një intervistë për BNR-në politologu..

botuar më 20-08-11 3.51.MD