Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria mirëpret normalizimin e marrëdhënieve midis Izraelit dhe Bahrejnit

Foto: BGNES

Vendimi i Izraelit dhe Bahrejnit të normalizojnë marrëdhëniet e tyre, arritur me ndërmjetësinë e ShBA-së, është hapi i radhës drejt kapërcimin e konfrontimit në Lindjen e Mesme. Është e domosdoshme që ato përpjekje që janë në interes të paqes dhe sigurisë botërore të vazhdojnë në respektim të interesave dhe të drejtave të të gjithë vendeve dhe popujve. Kjo theksohet në pozitë të Ministrisë së Jashtme Bullgare.

Më shumë nga rubrika

Mjekët familjarë tashmë do të lëshojnë talon për PCR test falas për Covid-19

Që nga sot mjekët familjarë do të mund të lëshojnë talon për PCR test falas për Covid-19, njoftojnë reporterët e BNR-së – “Horizont”. Kjo mund të ndodhë edhe në mënyrë elektronike. Kushti është që pacienti të ketë të paktën dy nga simptomat e..

botuar më 20-11-27 5.54.MD
Presidenti Radev

Sipas Presidentit buxheti për vitin 2020 nuk është adekuat

Presidenti Rumen Radev e quajti buxhetin për vitin e ardhshëm “joadekuat ndaj realitetit dhe sfidave” para të cilave do të gjendet shteti ynë, transmetoi reporterja jonë Mira Stefanova. Sipas Presidentit, të ardhurat e parashikuara në buxhetin..

botuar më 20-11-27 5.03.MD

Vaksinimi kundër Covid-19 do të jetë falas dhe sipas vullnetit të qytetarëve

Tani për tani nuk ka vaksinë kundër koronavirusit, e cila të ketë kaluar përmes të gjitha fazave të studimeve klinike. Këtë e nënvizoi gjatë kontrollit parlamentar Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angelov, njoftoi reporterja jonë në Parlament..

botuar më 20-11-27 3.27.MD