Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Janë djegur urët mes Presidentit dhe qeverisë

Nënpresidentja Ilijana Jotova
Foto: arkiv

Njerëzit përballuan frikën dhe janë në rrugë që të deklarojnë atë që dëshirojnë, tha para televizionit BTV Nënpresidentja Ilijana Jotova me rastin e protestave antiqeveritare, të cilat po vazhdojnë mbi 70 ditë, Jotova deklaroi se ura midis Presidencës dhe Këshillit të Ministrave është djegur që prej kohe, sepse ajo dhe Presidenti nuk ishin “të dëgjueshëm”.

Konflikti u përshkallëzua sepse dy institucionet i zhvillojnë politikat e tyre në një mënyrë krejt të ndryshme. Mënyra e sinqertë është filozofia kryesore në sjelljen dhe veprimet e Presidentit dhe të institucionit tonë tashmë katër vjet. Mënyra tjetër është ajo e prapaskenës, nëpërmjet së cilës bëheshin prova për nënvlerësimin e institucionit presidencial dhe për bllokimin e iniciativave të tij, është e mendimit Nënpresidentja Jotova.


Më shumë nga rubrika

Ngjarje me adresë Ballkanike

Greqia pret marrëdhënie më të mira me Shtetet e Bashkuara pas zgjedhjes së Joe Biden Pas zgjedhjes së Joe Biden për president të Shteteve të Bashkuara marrëdhëniet greko-amerikane do të bëhen më të forta se kurdoherë tjetër në të gjitha..

botuar më 20-11-13 2.49.MD

Forcat e opozitës kritikojnë masat anti-covid të qeverisë

Protestë të qytetarëve përpara Ministrisë së Shëndetësisë provokoi një tension të shkurtër në kryeqytet. Shkaku për pakënaqësinë qenë masat e qeverisë kundra pandemisë, të cilat protestuesit i përcaktojnë si joadekuate. Në një intervistë për Radion..

botuar më 20-11-12 7.05.PD

Vendet e Procesit të Berlinit nënshkruan deklarata për tregun rajonal dhe Agjendën e Gjelbër

Kryeministrat e Bullgarisë, të Maqedonisë së Veriut dhe Gjermanisë-Bojko Borisov, Zoran Zaev  dhe Angela Merkel, përshëndetën rezultatet e arritura nga presidenca e përbashkët bullgaro-maqedonase e Procesit të Berlinit. Nëpërmjet video konferencës..

botuar më 20-11-10 6.23.MD