Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Reformat duhet të realizohen nga forcat politike

Allbena Azmanova
Foto: arkiv

“Të gjitha forcat politike e krijuan këtë sistem plotë korrupsion dhe arbitraritet”, tha para BNR Allbena Azmanova pedagoge e teorisë politike në Bruksel. 73 shkencëtarë bullgarë nga 60 universitete në 12 shtete nënshkruan një letër të hapur në përkrahje të protestave kundër qeverisë dhe kryeprokurorit. Sipas Azmanovës “reformat duhet të kryhen nga forcat politike”. Protestat vetëm vjen të sugjerojnë se diçka nuk është në rregull.


Më shumë nga rubrika

Ngjarje me adresë Ballkanike

Greqia pret marrëdhënie më të mira me Shtetet e Bashkuara pas zgjedhjes së Joe Biden Pas zgjedhjes së Joe Biden për president të Shteteve të Bashkuara marrëdhëniet greko-amerikane do të bëhen më të forta se kurdoherë tjetër në të gjitha..

botuar më 20-11-13 2.49.MD

Forcat e opozitës kritikojnë masat anti-covid të qeverisë

Protestë të qytetarëve përpara Ministrisë së Shëndetësisë provokoi një tension të shkurtër në kryeqytet. Shkaku për pakënaqësinë qenë masat e qeverisë kundra pandemisë, të cilat protestuesit i përcaktojnë si joadekuate. Në një intervistë për Radion..

botuar më 20-11-12 7.05.PD

Vendet e Procesit të Berlinit nënshkruan deklarata për tregun rajonal dhe Agjendën e Gjelbër

Kryeministrat e Bullgarisë, të Maqedonisë së Veriut dhe Gjermanisë-Bojko Borisov, Zoran Zaev  dhe Angela Merkel, përshëndetën rezultatet e arritura nga presidenca e përbashkët bullgaro-maqedonase e Procesit të Berlinit. Nëpërmjet video konferencës..

botuar më 20-11-10 6.23.MD