Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

80 vjet nga kthimi i Dobruxhës Jugore në kufijtë e Bullgarisë

Foto: BTA

Përvjetori i 80 i rikthimit të Dobruxhës Jugore dhe Nënshkrimit të Marrëveshjes së Krajovës shënohet solemnisht në Ditën e Dobriçit. Mysafirë zyrtarë në festë janë Presidenti Rumen Radev dhe Ministri i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov, transmetoi BNR.

Para 80 vitesh më 25 shtator ushtria bullgare hyri në qytet. Kjo ndodhi në përputhje me Marrëveshjen e Krajovës që nga viti 1940. Ky është i vetmi ndryshim territorial nga koha e Luftës së Dytë Botërore, i cili është i njohur si i ligjshëm dhe i pashkelshëm nga fituesit pas vitit 1945.

Me këtë akt u vendos paqe e qëndrueshme midis Bullgarisë dhe Rumanisë.

Më shumë nga rubrika

Kreshmët e Krishtlindjes – një kohë për të pastruar shpirtrat dhe për të mbushur zemrat me dashuri

Fillojnë Kreshmët e Krishtlindjes, të cilat sipas traditës së krishterë zgjaten 40 ditë. Krahas përmbajtjes nga ushqimi me origjinë shtazore, kreshma e krishterë përfshin edhe përmbajtjeje nga mendime, fjalë  dhe vepra të këqija dhe mëkatare. Sipas..

botuar më 20-11-15 6.15.PD

Si fjala e lirë mbeti një ëndërr e parealizuar për demokracinë bullgare

Në Bullgari data 10 nëntor 1989 konsiderohet si fillimi  i tranzicionit nga socializmi drejt demokracisë. Pasojnë 3 dekada të një rregullimi të ngadaltë të shoqërisë bullgare. Gëzimi fillestar dhe shpresa për një jetë më të mirë pak nga pak i lënë..

botuar më 20-11-12 6.10.PD
Shën Minai

Më 11 nëntor nderojmë Shën Martiri Minain - mbrojtës të familjes dhe të udhëtarëve

Çdo vit më 11 nëntor Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtesën e Shën Martiri Minai, i cili konsiderohet mbrojtës i familjes dhe kujdestar i jetimëve dhe i pastrehëve. Besimtarët i drejtojnë lutje Shën Minait për shëndet dhe mirëqenie të..

botuar më 20-11-11 7.05.PD