Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Zërat magjikë...” të Nina Nikolinës me premierë

Foto: facebook.com/permalink

“Tradita” nuk është një koncert i rëndomtë, por një spektakël, në të cilin tregohet historia e traditës bullgare të të kënduarit - që nga lashtësia deri në ditët tona” - tregon Nina Nikolina, këngëtare, producente muzikore dhe dirigjente e “Zërave Magjikë të Bullgarisë”.

Ajo është e njohur me interesin e vet ndaj folklorit bullgar. Nina Nikolina krijon një formacion vokal gjatë vitit 2017. Pas koncerteve të suksesshme në Strasburg, Berlin e të tjera, “Zërat Magjik...” kanë përgatitur spektaklin e ri, në të cilin tingëllojnë interpretime pa shoqërim të muzikës “Ka dalë Deljoja hajdut”, “Është ulur Xhore”, “O moj Petrunko”, “Dilmano”, “Është shtrirë pak Todora”, “Ha darkë Rado” dhe këngë të tjera origjinale popullore bullgare.

Premiera është më 29 shtator në Teatrin Veror të Qendrës Kulturore “Flora”, Burgas. Projekti është i përkrahur nga Ministria e Kulturës.  

“Për mua është një sfidë e madhe të gjej dhe të interpretoj këngë të vjetra bullgare, të kërkoj mënyra, bashkë me këngëtaret e shkëlqyera si Tanja Përvanova, Biserka Pillarska, Atanaska Boneva, t’i bëjmë këto këngë të njohura dhe të dëgjuara prej brezave të rinj të bullgarëve”-thotë akoma këngëtarja. Projekti i ri parashikon dhe realizime të videove me një qëllim arsimor, të cilat do t'u ofrohen falas pedagogëve të muzikës në të gjitha shkallët e arsimit në shkollat bullgare.

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

Mark Kadin: Për mua nuk ekziston jetë jashtë muzikës

Prindërit ishin ata të cilët e caktuan rrugën krijuese të njërit prej muzikantëve të talentuar të kohës sonë – Mark Kadin. Ai mësoi në shkollën muzikore në qytetin e lindjes Kramatorsk të Ukrainës. Aty nisi të ndjekë gjurmët e gjyshit dhe filloi..

botuar më 20-10-16 7.05.PD

Vasko Vasilev mbushi 50 vjeç: “E dua publikun dhe kolegët e mi, ëndërroj që të kthehemi nëpër salla!"

Ai e ka filluar karrierën e vet kur ka qenë vetëm 10 vjeç si një fëmijë-çudi. Vaskoja është një nga interpretuesit më karizmatik, të cilët skena bashkëkohore njeh. Koncertet e tij gjithmonë shkaktojnë një interes të madh, për të cilat ai shpërblehet me..

botuar më 20-10-14 2.29.MD

Cvetanka Varimezova u dekorua me shenjën e nderit të Presidentit të Republikës

Interpretuesja e njohur popullore bullgare, pedagoge dhe dirigjente Cvetanka Varimezova u dekorua me shenjën e nderit të Presidentit me rastin e përvjetorit të saj të 60-të. Dekoroata jepet për kontribut në ruajtjen dhe popullarizimin e artit dhe..

botuar më 20-10-12 8.12.MD