Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vazhdojnë protestat antiqeveritare në Sofje

| rinovuar më 20-10-01 8.50.PD
Foto: BGNES

Më 1 tetor, kur komisioni për liritë civile, drejtësinë dhe punët e brendshme në Parlamentin Evropian do të votojë vendim që Komisioni Evropian të vazhdojë të monitorojë reformën gjyqësore dhe luftimin e korrupsionit në Bullgari në kuadrin e Mekanizimit për Bashkëpunim dhe Kontroll, në Sofje do të zhvillohet protesta e 85 antiqeveritare.

Të mërkurën në kryeqytet gjithashtu u zhvillua një aksion antiqeveritar me moton: “Ne nuk kemi frikë”, transmetoi BNR.

Theksi në aktivitet ishte raporti i ri për sundimin e ligjit, si dhe fakti se për vendin tonë mbetet monitorimi në kuadrin e Mekanizmit për Bashkëpunim dhe Kontroll. Një prej liderëve të protestës Nikollaj Haxhigenov tha se në dokument ka diçka fenomenale, që nuk ka ndodhur që nga krijimi i BE-së – atje është shënuar protesta në Bullgari. Kështu çdonjëri prej nesh si pjesë e protestës figuron në këtë raport. Më në fund do të kemi zgjedhje të ndershme, do të kenë mundësi edhe bullgarët jashtë shtetit të votojnë, tha Haxhigenov.


Më shumë nga rubrika

Dita e 104 e protestave parashikohet për sonte

Gjatë protestës së ditës së 103 me kërkesë për dorëheqjen e kryeministrit, qeverisë dhe kryeprokurorit demonstruesit hodhën vezë dhe domate kundër godinës së Ministrisë së Mbrojtjes. Shkas për këtë u bënë fjalët e zëvendës kryeministrit dhe ministër të..

botuar më 20-10-20 9.28.PD

23 për qind nga PCR testet janë pozitive për Covid-19

Rastet e reja të të infektuarve me koronavirus në Bullgari gjatë 24 orëve të fundit janë 1024. Kjo është 23.24 për qind nga 4406 PCR testet e realizuara. Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ. Në repartet intensive ndodhen 88..

botuar më 20-10-20 8.57.PD
Nikollaj Haxhigenov

Liderët e protestave janë gati të hyjnë në politikë

Në qoftë se në këtë mënyrë mund ta rrëzojmë GERB-in dhe ta shndërrojmë Bullgarinë në një shtet modern evropian jemi gati të llapashitemi në kënetën me baltë të politikës. Këtë e deklaroi para sajtit “Evropa e Lirë” një prej liderëve të protestës..

botuar më 20-10-19 8.01.MD