Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Akademia Bullgare e Shkencave prezantoi librin “Rrugët e zografëve ballkanikë” (Roads of Balkan Icon-Painters)

Foto: dveri.bg

Instituti i Studimeve të Arteve pranë Akademisë Bullgare të Shkencave prezantoi botimin dygjuhësor “Rrugët e zografëve ballkanikë”. Në libër i cili prezanton afreske kishtare nga periudha post bizantine janë të studiuara dhe janë të përshkruara 29 kisha në Bullgari, Greqi, Maqedoninë e Veriut, Serbi dhe Shqipëri.


Më shumë nga rubrika

Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” në Tiranë fton regjisorë bullgarë për të vendosur pjesë teatrale

Ambasadori bullgar në Shqipëri Momçill Rajçevski vizitoi Teatrin Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” me ftesë të drejtorit të tij Altin Basha. Gjatë takimit u shqyrtuan mundësitë për bashkëpunim me teatrot në Bullgari. Drejtori Basha u..

botuar më 21-02-24 4.59.MD

Dy projekte bullgare janë mes laureatëve të Çmimit për qytetar evropian

Projektet “Medeja” dhe “Shikoj përmes muzikës” janë mes mbajtësve të Çmimit për qytetar evropian për vitin 2020. Çmimi ka një shprehi simbolike dhe u jepet nga Parlamenti Evropian personaliteteve ose organizatave për projekte të realizuara prej tyre për..

botuar më 21-02-20 8.05.PD

Vasill Levski është mision dhe frymëzim

Revolucionari i madh bullgar Vasill Levski që prej kohe u kthye në një figurë bashkuese për popullin. Përveç luftës për republikë të pastër dhe të shenjtë, Apostulli i Lirisë na laamanet të vërtetat e tij thjeshtë jetike, se nuk ka nevojë..

botuar më 21-02-19 8.05.PD