Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vizitë pune e ministrit të turizmit të Bullgarisë në Turqi

Marijana Nikollova
Foto: BGNES

Zëvendës kryeministrja dhe ministre e turizmit e Bullgarisë Marijana Nikollove është për një vizitë pune në Turqi.

Në Stamboll ajo do të takohet me homologun e saj turk Mehmet Ersoj, transmetoi BTA. Të dy ata do të diskutojnë bashkëpunimin në fushën e turizmit, i cili ka rëndësi të madhe për ekonomitë e të dy shteteve. Krahas kësaj pritet të shqyrtohen çështje si kriza globale provokuar nga Covid-19 dhe reflektimi i saj mbi industrinë turistike si dhe masat për garantimin e sigurisë së turistëve në të dy vendet.

Ministrja Nikollova do të ketë takim edhe me përfaqësues të të gjitha shoqatave të mëdha turistike.


Më shumë nga rubrika

Një fushatë do t’u sqarojë fëmijëve sesi ndikon shpyllëzimi mbi ndryshimin e klimës

Fushata e parë për nga lloji i vet arsimore “Pylli dhe ndryshimet klimatike” me pjesëmarrjen e ekspertëve në pedagogjinë pyjore do të zhvillohet në territorin e Ndërmarrjes së Pyjeve Shtetërore Jugperëndimore. Ekspertët e pyjeve i njohin fëmijët me..

botuar më 21-04-18 8.15.PD

Sofja do të ketë një park të dytë arkeologjik deri në fund të verës

Terreni, në afërsi me qendrën e qytetit ( një pjesë nga rajoni “Llozenec”) ishte shpëtuar nga synimet investuese për ndërtim pas vitit 2001, kur studimet arkeologjike u rivendosën nga arkeologët Konstantin Shallganov dhe Mario Ivanov nga Muzeu..

botuar më 21-04-18 7.10.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 405

Sot hapën dyer qendrat e mëdha tregtare dhe kazinotë Që nga 16 prilli lejohen vizitat në sallat e lojërave të fatit dhe kazinotë, por me përdorim të maksimum 50% prej kapacitetit të tyre. Hiqen edhe kufizimet për punë të objekteve që..

botuar më 21-04-16 5.47.MD