Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për shkak të Covid-19 rritet borxhi shtetëror

Foto: arkiv

Borxhi i shtetit do të rritet deri në 38.8 miliard leva (19.84 euro) deri në fund të vitit 2023. Kjo theksohet në projekt strategjinë për menaxhimin e borxhit të Bullgarisë, botuar në sajtin e Ministrisë së Financave. Në periudhën e viteve 2021-2023 parashikohet mundësia për marrjen e borxhit të ri shtetëror nga 4.5 – 6.8 miliard leva, ose 2.3 – 3.48 miliard euro.

Domosdoshmëria e rritjes së konsiderueshme të borxhit arsyetohet me masat për shkak të krizës me Covid-19.


Më shumë nga rubrika

Karantina e detyrueshme për ata që mbërrijnë në Shqipëri nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut

Shqipëria vendosi karantinë të detyrueshme 14-ditore për të gjithë qytetarët që vijnë nga Greqia dhe Republika e Maqedonisë Veriore. Masa, e cila është në fuqi që nga 20 prilli 2021, do të zgjasë deri më 3 maj 2021. Sipas informacionit të..

botuar më 21-04-21 3.21.MD
Bojko Borisov

Kryeministri në dorëheqje është kundër bisedimeve në prapaskenë

Nuk do të kandidojë për President! Këtë e shkroi në Facebook Kryeministri në dorëheqje Bojko Borisov. “Nëse ata e lënë Rumen Radevin të luftojë në skenën politike në vend të tyre, ne jemi gati për të qenë kundërshtarë kategorikë të këtij..

botuar më 21-04-21 1.12.MD
Daniell Mitov

Deri në të hënën GERB do të kthejë mandatin për formimin e qeverisë

Në qoftë se “Bullgaria Demokratike” dhe “Ka një popull të tillë” nuk duan të bisedojnë me GERB për qeverinë e propozuar nga ne dhe për prioritetet e ardhshme të qeverisjes do ta kthejmë mandatin. Këtë e deklaroi para bTV kandidati i GERB për..

botuar më 21-04-21 12.07.MD