Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ditën e festës së tyre profesionale policët dalin në protestë

Foto: BTA

Policët dalin në protestë në Sofje në ditën e festës së tyre profesionale – 8 nëntorit – Ditës së Kryeengjëllit Mihaill.

Ata insistojnë për rritjen me 30 për qind të pagave në sistemin e Ministrisë së Punëve të Brendshme. Pakënaqësia e policëve lindi pasi Këshilli i Ministrave vendosi për rritjen e pagave në 28 administrata në vend me 30 për qind. Në të njëjtën kohë për policët parashihet rritje me 15 për qind.

Sot më herët policët u përshëndetën nga kryeministri Bojko Borisov. Në profilin e tij në Facebook ai shkroi: “Dua t’i falënderoj se edhe gjatë këtyre muajve të rënda bashkë me mjekët janë mbështetja jonë e fuqishme. Ata si mjekët gjithnjë ishin në vijën e parë të luftimit të virusit, ku rreziku është më i madh”.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 402

Bullgarët janë të ndarë sa i përket idesë për “pasaportat e vaksinimit” Bullgarët janë ende të ndarë në lidhje me idenë e të ashtuquajturve "pasaporta vaksinimi", nëpërmjet të cilëve Bashkimi Evropian ka në plan të rimëkëmbë udhëtimin e lirë dhe..

botuar më 21-04-13 6.04.MD

Bullgaria – e shqetësuar për vaksinën Johnson & Johnson

"Ne jemi të shqetësuar për raportet e sotme nga SHBA-ja në lidhje me vaksinën Johnson & Johnson. Presim që të kemi një vendim në fund të ditës, pasi Agjencia Evropiane e Barnave shpalli qëndrimin e vet." Këtë e ka deklaruar Ministri i Shëndetësisë..

botuar më 21-04-13 5.33.MD

Në Varna refuzuan të vaksinohen me AstraZeneca

Mjekët e përgjithshëm në qytetin Varna konstatuan refuzim në masë të vaksinimit me preparatin e AstraZeneca. Pas informatave të përhapura për ndërlikime pas vaksinimit njerëzit preferojnë të presin furnizimet e vaksinës Pfizer. "Nuk ka qartësi..

botuar më 21-04-13 3.59.MD