Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parlamenti hodhi poshtë idenë e një letërnjoftimi “Bullgar” për bullgarët jashtë vendit

Foto: arkiv

Parlamenti vendosi t'i japë fund praktikës së rivalidimit të dokumenteve personale bullgare të shpallura të pavlefshme që janë deklaruar më parë të humbura ose të vjedhura. Vendimi u miratua me pranimin, në lexim të dytë, të ndryshimeve në Ligjin për Dokumentet Personale Bullgare, transmetoi BTA.

Nuk u pranua propozimi i Patriotëve të Bashkuar që përfaqësuesit e komuniteteve bullgare jashtë vendit të jenë në gjendje të aplikojnë dhe të marrin një kartë identiteti "bullgar" me të cilën të mund të jetojnë dhe të punojnë vetëm në territorin e Bullgarisë.

Motivi për këtë propozim ishte mbështetja e integrimit të bullgarëve etnikë nga Moldavia, Ukraina, Maqedonia, Kosova, Serbia, Shqipëria, Rumania dhe shtete të tjera që dëshirojnë të vendosen në Bullgari.

Më shumë nga rubrika

Cvetozar Tomov

KQZ po negocion suplementarisht 1500 makina votimi

Ka shumë të ngjarë të ketë një marrëveshje për të blerë makineri të reja votimi, por ajo nuk është finalizuar. Më shumë gjasa, që gjithçka do të jetë e qartë deri në fund të javës,   tha Cvetozar Tomov, nënkryetar dhe zëdhënës i Komisionit Qendror..

botuar më 21-06-16 10.56.PD

Rritje e lehtë e rasteve të reja të Covid-19

161 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit. Kjo është 1.22 për qind e 13 200 mostrave të marra, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Shumica janë infektuar në qytetin e Sofjes - 40. Pasuar nga Plovdiv me 20 dhe..

botuar më 21-06-16 10.19.PD

10 000 bullgarëve mund t’u imponohet të largohen nga Britania e Madhe

Më shumë se 10 000 bullgarë në Britaninë e Madhe që kanë aplikuar për marrjen e statusit të qëndrimit nuk kanë përmbushur kërkesat, sipas informacionit të palës britanike. Kërkesat e 264 000 bullgarëve të tjerë u miratuan dhe do të vazhdojnë të..

botuar më 21-06-15 7.17.MD