Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Koronavirusi është i shërueshëm kur zbulohet në kohë

Dr. Nikollaj Uvaliev
Foto: arkiv

“Që prej tre muajve jam në fushën e pandemisë së koronavirusit dhe mund të them se kjo sëmundje është e shërueshme”, tha për Nova TV Dr. Nikollaj Uvaliev nga “Axhibadem Siti Klinik – Mladost”. Ai shpjegoi se gjëja më e rëndësishme është kapja e momentit kur ndryshimet janë të kthyeshme.

Sipas mjekut, rreziku i madh në rast të një vale të re infeksioni do të jetë në lidhje me të sëmurët rëndë, me vendosjen e tyre për trajtim. Dhe megjithëse javët e fundit tensioni lidhur me pacientët e sapo infektuar u ul, kjo nuk vlen për njësitë e kujdesit intensiv, komentoi ai.

Dr. Nikollaj Uvaliev bëri thirrje për të kërkuar ndihmë mjekësore në shfaqjen e simptomave të para.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 357

Rimëkëmben imunizimet sipas planit të vaksinimit Imunizimet në katër fazat e para të planit të vaksinimit do të rimëkëmben ndoshta nesër, njoftoi për BNR drejtorit i spitalit “Pirogov” prof. Asen Balltov. “Korridoret e gjelbra” do të..

botuar më 21-02-27 5.30.MD

Qeveria ka harxhuar më shumë mjete gjatë shkurtit në krahasim me muajin e kaluar

Qeveria ka përshpejtuar shpenzimet në shkurt në krahasim me muajin e mëparshëm, u bë e qartë nga raporti mbi gjendjen e thesarit në janar. Shpenzimet për masat ekonomiko-sociale, 50 levat (25 euro) shtesë për pensionet në dy muajt e parë të..

botuar më 21-02-27 4.01.MD

Transportuesit kërcënojnë me bllokim të lëvizjes në PKK “Kullata”

Kompanitë e vogla të mallrave po pësojnë humbje serioze për shkak të testimit të shoferëve të kamionëve të imponuar nga autoritetet greke në pikën e kalimit kufitar “Kullata-Promahon”. Pakënaqësia u përshkallëzua dhe mund të kalojë në një..

botuar më 21-02-27 3.07.MD