Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Do të blejmë vaksina ruse dhe kineze nëse Evropa i miraton ato

Prof. Todor Kantarxhiev
Foto: BGNES

Versioni optimist parashikon 1.5-2 milion të imunizuar kundër Covid-19 deri në fund të gushtit, tha para BNR Prof. Todor Kantarxhiev, drejtor i Qendrës Kombëtare të Sëmundjeve Infektive dhe Parazitare. Ai theksoi se në mënyrë që të shmanget një mungesë e mundshme e vaksinave, shteti do të kërkojë mundësi të tjera - përfshirë këta ruse dhe kineze, nëse rregullorja evropiane i njeh ato.

Këtë javë, për herë të parë, kemi më pak se 100 të infektuar për 100 000 njerëz në një periudhë 14-ditore, shtoi ai. Sipas tij, hapja graduale e restoranteve do të bëhet në prill. Për shkak të tendosjes së re, lirimi i masave do të jetë “i kujdesshëm dhe hap pas hapi”.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 356

Në qoftë se vaksinimi vazhdon ka shpresë për kontrollimin e koronavirusit Bullgaria do të marrë mbi 400 000 doza të Moderna dhe 1 milion të Pfizer nga maji deri në qershor. 160 000 doza të AstraZeneca priten brenda disa ditësh, bëri të ditur..

botuar më 21-02-26 6.28.MD

Lehtësuan emërimin e punonjësve nga vende të treta

Parlamenti ndryshoi Ligjin për të Huajt dhe lehtësoi migracionin e punonjësve. Shfuqizohet studimi i detyrueshëm i tregut të punës nga punëdhënësi, kur punëson shtetas të vendeve të treta dhe sigurimi i punës së pari për bullgarët...

botuar më 21-02-26 5.04.MD

Në qoftë se vaksinimi vazhdon ka shpresë për kontrollimin e koronavirusit

Bullgaria do të marrë mbi 400 000 doza të Moderna dhe 1 milion të Pfizer nga maji deri në qershor. 160 000 doza të AstraZeneca priten brenda disa ditësh, bëri të ditur në Varna Ministri i Shëndetësisë prof. Kostadin Angelov, njoftoi BTA. Ai..

botuar më 21-02-26 4.17.MD