Bojko Borisov: Antisemitizmi, racizmi dhe intoleranca nuk kanë vend në botën tonë

| rinovuar më 21-01-27 3.06.MD
Bojko Borisov
Foto: BGNES

“Dita e përkujtimit të viktimave të Holokaustit çdo vit na kujton vlerën e demokracisë dhe paqes. Ajo na kujton se ka pasur raste kur njerëz të pafajshëm janë vrarë barbarisht dhe të drejtat e njeriut janë shkelur në mënyrë barbare.” Këtë e shkroi Kryeministri Bojko Borisov në profilin e tij në Facebook. “E kaluara e errët dhe britmat nga kampet e përqendrimit duhet të na bëjnë të palëkundur se antisemitizmi, racizmi dhe intoleranca nuk kanë vend në botën tonë”, shtoi ai. Borisov tregon se arsyeja e krenarisë është guximi i bullgarëve të njohur dhe të panjohur - klerikë, politikanë dhe figura publike, të cilët shpëtuan më shumë se 48 000 shokë hebrenj nga kampet e vdekjes.

Presidenti Rumen Radev gjithashtu nderoi viktimat e Holokaustit. “Kjo tragjedi e madhe, e cila shkaktoi kaq shumë vuajtje, na detyron të kujtohemi për jetët e humbura në një mënyrë shumë tragjike të milionë njerëzve, ndër të cilët 6 milionë hebrenj, vetëm për shkak të faktit se kanë qenë nga një etni tjetër”, deklaroi Presidenti në Facebook. “Le të përkulemi para kujtesës së të vdekurve. Le të mbajmë mend humbjen e tyre, sepse po të fshehim kujtimin, kjo do të thotë që ata të vdesin përsëri”, shtoi Radev.Më shumë nga rubrika

Një tërmet i vogël u regjistrua në Bullgarinë Perëndimore

Një tërmet i vogël me një madhësi prej 2.5 të shkallës Rihter u regjistrua sot në 6:08 në mëngjes pranë fshatit Osenovo rajoni i qytetit Bllagoevgrad, informon sajti i Institutit Kombëtar të Gjeofizikës, Gjeodezisë dhe Gjeografisë pranë Akademisë..

botuar më 21-03-06 11.38.PD

Konferenca dyditore ndërkombëtare “Japonia dhe rruga drejt suksesit” filloi në Universitetin e Sofjes

Departamenti i Gjuhës Japoneze në Fakultetin e Filologjisë Klasike dhe Moderne në Universitetin e Sofjes do të paraqesë rrugën e suksesshme të Japonisë për popullarizimin e kulturës së saj tradicionale dhe bashkëkohore në të gjithë botën. Në..

botuar më 21-03-06 11.03.PD

Mostrat pozitive për Covid-19 afrohen 18 për qind

Rastet e reja të Covid-19 për ditën janë 3004, me 16 876 teste të kryera. Gati 18 për qind nga mostrat ishin pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. 5463 pacientë u shtruan në spital, 437 në njësitë e kujdesit intensiv. 1280..

botuar më 21-03-06 10.04.PD