Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në qytetin Burgas shënuan 143 vjetorin nga Çlirimi i qytetit

Foto: BTA

Më 6 shkurt mbushen 143 vjet nga Çlirimi i qytetit Burgas nga skllavëruesit osmanë. Festimet filluan në qendër të qytetit me ritual të ngritjes së flamujve të Bullgarisë, Bashkimit Evropian dhe Komunës Burgas. Pas ceremonisë, u shërbye një liturgji lutjeje nga kleri ortodoks i qytetit. Dhjetëra banues të Burgasit bënë homazhe dhe vendosën lule përpara Monumentit të Çlirimtarëve Rusë, Pllakës Përkujtimore të Gjen. Lermontov dhe Monumentit të Infermierisë Ruse në Kopshtin Detar. Për nder të festës, Muzeu Historik Rajonal hapi lirisht dyert për vizitorët për të ndjekur ekspozitën “Rruga drejt Lirisë”. Ajo përfshin tekste, dokumente, fotografi dhe gdhendje që ndjekin rrjedhën e ngjarjeve historike që çuan në datën e respektur 3 Mars 1878, kur Bullgaria u Çlirua.


Më shumë nga rubrika

Shkencëtarë zbulojnë sekretet e qytetit nëntokësor shkëmbor në Aton

Një qytet nëntokësor shkëmbor, në të cilin dikur oshënarë sprovuan forcën e besimit dhe në vetmi kërkuan Zotin, shtrihet në Malin e Shenjtë. Zbulimi u bë nga një ekspeditë ndërkombëtare që përfshinte përfaqësues të shteteve ortodokse me manastire..

botuar më 21-04-18 8.15.PD
Kisha “Shën martiri Dhimitri i Selanikut” në qytetin Vidin

Po restaurojnë kisha me një vlerë të madhe kulturore dhe historike

Mbi 2 milionë euro për restaurimin e kishave dhe të banesave e godinave kishtare me një rëndësi kombëtare dha në mbledhjen e vet të fundit të rregullt qeveria. Afro një çerek nga paratë  jepen për konservimin dhe restaurimin e manastirit të..

botuar më 21-04-17 8.10.PD
Manastiri “Shën Joan Paraardhësi” në fshatin Gradeshnica

Historitë dhe legjendat e lidhura me manastirin "Shën Joan Paraardhësi" rreth fshatit Gradeshnica

Si shumica e manastireve në Bullgari, dhe historia e tij është e gjatë, e mbështjellë me legjenda të shumta dhe ngjarje dramatike. Manastiri “Shën Joan Paraardhësi” në fshatin Gradeshnica është me një histori pothuajse 11 shekullore. Ai..

botuar më 21-04-14 12.32.MD