Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Jashtme shprehu habi për pozitën e senatorëve amerikanë

Foto: BGNES

Ministria e Jashtme e Bullgarisë shprehu habi për pozicionin personal të senatorëve të SHBA Bob Menendez dhe Jim Rich, sipas të cilëve korrupsioni dhe gjendja e lirisë së mediave në Bullgari kërcënojnë marrëdhëniet bullgaro-amerikane.

Ministria thekson se ky mendim nuk është pozicion i Senatit Amerikan dhe nuk pasqyron nivelin e marrëdhënieve dypalëshe.

“Ne kemi marrë sigurime si nga Ambasada e SHBA në Sofje ashtu edhe nga Departamenti i Shtetit në Uashington se kjo deklaratë nuk e detyron qeverinë e Shteteve të Bashkuara, e cila në asnjë mënyrë nuk do të donte të ndikonte në fushatën zgjedhore në vendin tonë”, theksohet në pozitën e Ministrisë.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 409

Planifikohet lehtësimi i hyrjes së turistëve në Bullgari Po shqyrtohen mundësitë për hyrjen e lehtësuar të turistëve në vend. Këtë e njoftoi para gazetarëve në Varna Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Turizmit në dorëheqje Marijana..

botuar më 21-04-20 7.30.MD
Marijana Nikollova

Planifikohet lehtësimi i hyrjes së turistëve në Bullgari

Po shqyrtohen mundësitë për hyrjen e lehtësuar të turistëve në vend. Këtë e njoftoi para gazetarëve në Varna Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Turizmit në dorëheqje Marijana Nikollova, bëri të ditur qendra e shtypit e Ministrisë. Ndër mundësitë..

botuar më 21-04-20 4.00.MD
Atanas Krëstin

Dy diplomatë bullgarë në Moskë u shpallën persona non grata

Ambasadori Bullgar në Moskë Atanas Krëstin u thirr në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Federatës Ruse. Diplomatit iu dorëzua një notë për masa përgjegjëse pas vendimit të Sofjes për ekspulsimin e dy diplomatëve rusë. Këtë e njoftoi Agjencia Ruse..

botuar më 21-04-20 2.09.MD