Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Femra bullgare u kualifikuan në finalen e Turneut të Badmintonit në Bazel

Stefani dhe Gabriella Stoevi
Foto: Barcelona Spain Masters

Kampionet evropiane të dysheve për femra Stefani dhe Gabriella Stoevi u kualifikuan në finalen e turneut të fortë të badminton të Super Serive Botërore 300 në Bazel (Zvicër) me një fond çmimi prej 140 mijë dollarësh. Bullgaret mundën lideret në skemën kryesore Jonkollfan Kititarakull dhe Ravinda Prajonxhai (Tajlandë) me 21:16, 21:14 në 51 minuta. Tajlandezet janë numri 8 në renditjen botërore, ndërsa bullgaret zënë pozicionin e 14-të.

Në finale, kampionet e Bullgarisë do të luajnë të dielën kundër Perli Tan dhe Muralitaran Tinaah nga Malajzia. Motrat Stoev ishin nënkampione në Basel në vitet 2017 dhe 2018, dhe në 2019 u eliminuan në gjysmëfinalet.


Më shumë nga rubrika

Josif Milladinov

Josif Milladinov do të garojë në finalet 100 metra flutur në Tokio

Bullgari Josif Milladinov bëri një notim historik në Tokio dhe me kohën 51.06 sekonda u klasifikua për finalet 100 metra flutur. Bullgari 18 vjeçar mbeti i dyti në serinë e tij. Para tij u radhit vetëm ukrainasi Krishtof Millak me 50.37 sekonda...

botuar më 21-07-30 6.46.MD

Me penalti CSKA dhe Llokomotiv vazhdojnë në Ligën e Konferencave

CSKA Sofja dhe Llokomotiv Plovdiv vazhdojnë në raundin e tretë paraprak të Ligës Evropiane të Konferencave. CSKA mundi si mysafir "Liepaja" të Letonisë pas një rezultati 0: 0 në kohën e rregullt dhe në kohën shtesë, dhe me 3: 1 me penalti...

botuar më 21-07-30 11.50.PD
Josif Milladinov

Josif Milladinov u klasifikua për gjysmëfinalet në 100 metra flutur

Notari bullgar Josif Milladinov u kualifikua për gjysmëfinalet në 100 metra flutur në Lojërat Olimpike të Tokios. Mbajtësi i medaljes së argjendtë nga Kampionati Evropian në Budapest përfundoi me kohën e gjashtë 51:28 sekonda. Gjysmëfinalet janë të..

botuar më 21-07-29 3.06.MD