Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dita e Shën 40 Martirëve është dita e fitores së madhe të Mbretit Ivan Asen II te Kllokotnica

Kisha “Shën 40 Martirët”, Veliko Tërnovo
Foto: arkiv

Më 9 mars kisha kremton Ditën e 40 Martirëve të Shenjtë. Këta janë ushtarë armenë të krishterimit të hershëm, dëshmorë nga qyteti Sebastia që vdiqën në shekullin e 4 në mbrojtjen e fesë së krishtere gjatë persekutimeve të perandorit Licinius.

Sipas besimit popullor, në këtë ditë dielli kthehet në verë dhe moti ngroh.

Në historinë Bullgare, më 9 mars të vitit 1230 u zhvillua beteja te Kllokotnica, kur Mbreti Ivan Asen II mundi dhe kapi sundimtarin pushtues të Epirit Teodor Komnin. Mbreti bullgar kapi të gjithë familjen e Komninit ndërsa ushtarët e tij të shumtë të kapur i çliroi.

Për nder të fitores së madhe, mbreti urdhëroi të ndërtohej në kryeqytetin e Tërnovos Kisha “Shën 40 Martirët”, ku vendos një mbishkrim përkujtimor.


Më shumë nga rubrika

Shtëpia-muze e Aleko Konstantinovit kremton përvjetorin e 95-të

Vjetori shënohet me një ekspozitë në qytetin danubian Svishtov i cili është vendlindja e shkrimtarit Aleko Konstantinov me pseudonim Fatlumi. Ai është një nga shkrimtarët dhe aktivistë shoqëror më të rëndësishëm dhe të respektuar bullgar. Është..

botuar më 21-05-22 7.05.PD

Dita e Shenjtorëve Konstantin dhe Elena është festë edhe e pushimores së parë detare në Bullgari

Më 21 maj të krishterët ortodoksë lavdërojnë Shenjtorët Konstantin dhe Elena. Mbreti Konstantin (280-337) imponoi fenë e krishtere si dominuese në Perandorinë Romake të sunduar prej tij. Kjo u bë në vitin 313 nëpërmjet Ediktit të Milanos,..

botuar më 21-05-21 7.15.PD

Bullgaria është një shtëpi mikpritëse për “emigracionin e bardhë”

Revolucioni bolshevik në Rusi dhe lufta civile që pasoi nxitën mijëra fisnikë dhe intelektualë të largohen nga vendlindja e tyre, që të mund të shpëtojnë nga dhuna e cila ishte duke u ngritur. Shumica prej tyre gjetën një strehim në Bullgari,..

botuar më 21-05-17 11.54.PD