Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Romët insistojnë në një politikë efektive ndaj grupit etnik

Foto: BGNES

Konferenca e Përhershme e Romëve po përgatit një manifest parazgjedhor, i cili do t’u bëjë thirrje kandidatëve të angazhohen me masa dhe politika efektive për romët, tha për BNR avokatja Miglena Mihajllova nga organizata. “Komuniteti rom ka një rezervë të madhe të të rinjve dhe ata mund të jenë të dobishëm për ekonominë nëse riorientojmë mirë sistemin tonë arsimor”, tha Kallojan Damjanov, ekspert në fushën e pedagogjisë speciale dhe arsimit gjithëpërfshirës. Sipas tij, në krizën aktuale demografike, ne nuk kemi mundësi të humbasim asnjë të ri. Sot në faqen e organizatës në Facebook do të jetë i pari i një serie debatesh të titulluar “Investimi në romët - një investim për të gjithë”.


Më shumë nga rubrika

Romët e arsimuar kërkojnë realizim jashtë vendit

Komuniteti rom e ka të vështirë të përshtatet me kushtet e tregut të punës në Bullgari. Këtë e tha para BNR Stara Zagora Ganço Iliev, kryetar i Shoqatës “Bota pa Kufij”. Shumë romë po kërkojnë të ardhura ditore, jo një perspektivë karriere, mendon..

botuar më 21-07-31 3.21.MD

Kryqi i Kuq Bullgar shpalli një konkurs fotografik

Me rastin e njëqindvjetorit të tij, Kryqi i Kuq Bullgar organizon një konkurs fotografie të quajtur “HUMAN-i-ti”. “Konkursi është një sfidë, si për ne ashtu edhe për të gjithë fotografët amatorë dhe profesionistë - për të gjetur njerëzimin, për ta..

botuar më 21-07-31 9.45.PD
Stefan Janev

Kryeministri Stefan Janev: Bullgaria duhet të ketë një qeveri të qëndrueshme

Të mos nxitohet me parashikimet dhe skenarët për një javë, dy muaj, etj. Për këtë bëri thirrje Kryeministri në detyrë Stefan Janev para gazetarëve pasi iu dha një mandat për të formuar një qeveri partisë ITN. Janev tha se partive në parlament duhet..

botuar më 21-07-30 6.54.MD