Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një suedeze fitoi sllallomin gjigand në Bansko për të rinj e të reja

Suedezja 18 vjeçare Hana Ellfman fitoi medaljen e artë  në sllallomin gjigant të Kampionatit Botëror për të Rinj e të Reja në ski në qytetin Bansko. Ajo ishte 0,75 sekonda përpara Marte Monsenit nga Norvegjia dhe me 0,88 sekonda përpara Neja Dvornik nga Sllovenia.

“Nuk më besohet se munda të fitoj. Ky është suksesi im më i madh. Pista qe perfekte, si dhe i gjithë organizimi i kampionatit botëror”, komentoi pas finalit Ellfman.

Pjesëmarrje në garën në pistën  “Mark Zhirardeli” morën 72 skiatore alpine prej 34 shteteve. Bullgaria u prezantua nga Eva Vukadinova, e cila zuri vendin e 28-të dhe Julia Zllatkova, e cila përfundoi në vendin e 31. Përgjithësisht 40 sportiste-konkurrente përfunduan të dy raundet, kurse 34 ranë dhe qenë të diskualifikuara, transmetoi Agjencia Telegrafike Bullgare.

Presidenti diskutoi në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar për kandidaturën e Sofjes për organizimin e Olimpiadës për të rinj

Ne e vlerësojmë shumë gatishmërinë e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar për të mbështetur përpjekjet dhe ambicien e Bullgarisë për të pritur Olimpiadën Dimërore të të Rinjve. Kështu deklaroi presidenti Rumen Radev në një takim me presidentin e Komitetit..

botuar më 24-05-28 8.26.PD
Stilijana Nikollova,

Medalje e artë për Stilijana Nikollovën dhe ansamblin bullgar të gjimnastikës ritmike në Kampionatin Evropian

Stilijana Nikollova u bë kampione e Evropës në gjimnastikë ritmike pas një paraqitjeje të shkëlqyer në Kampionatin e Budapestit. Ajo luajti pa gabime kombinimet e saj me rreth, shkopinj, shirit dhe top. Ansambli i Bullgarisë mbrojti titullin..

botuar më 24-05-27 9.27.PD
Dara Malinova (majtas) dhe Magdalena Vëllkova

Vajzat fituan medaljet e para në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike

Dara Malinova dhe Magdalena Vëllkova fituan medaljet e para për Bullgarinë në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike në Budapest. Malinova fitoi medaljen e argjendtë në shiritin te vajzat me 29.600 pikë. Medaljen e artë e fitoi rumunia Amalia..