Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Punëtorët në palestra po përgatiten për të protestuar

Foto: EPA/BGNES

Me vendosjen e masave më të rrepta antiepidemike dyjavore në vendin tonë, në disa zona të vendit palestrat janë të mbyllur, dhe të tjerët punojnë deri në 30 për qind të kapacitetit. Në Sofje palestrat punojnë deri në 50 për qind, por menaxherët e tyre janë të shqetësuar për situatën dinamike në të cilën çdo ditë mund të sjellë kufizime të reja ose mbyllje të palestrave. Para BNT, menaxherja e një palestre në Sofje Maria Stançeva theksoi se nëse palestrat mbyllen përsëri dhe kapaciteti i frekuentimit zvogëlohet, palestra e tyre do të bashkohet me protestën, e cila po përgatitet nga kolegët e tyre në vend. Dje për shkak të mbylljes së pjesshme në disa zona, pronarët e palestrave dhe qendrave tregtare protestuan në qytetet Blagoevgrad dhe Pleven.


Më shumë nga rubrika

Në kuadrin e një jave të sapo infektuarit me koronavirus janë pakësuar me 44%

545 janë të infektuarit me Covid-19 për 24 orët e kaluara pas 5733 testeve të kryera, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. 9.5% e mostrave janë pozitive. Më shumë janë të infektuarit në Sofje - 92, pasuar nga rrethet e Burgasit - 86,..

botuar më 21-05-07 9.35.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 425

Kufizimet për ballot dhe dasmat u hoqën Bullgaria renditet e 20-ta në sëmundshmëri nga Covid-19 dhe e dyta në vdekshmëri në BE, njoftoi Ministri i Shëndetësisë në dorëheqje Prof. Kostadin Angellov në brifingun e rregullt mbi situatën..

botuar më 21-05-06 7.11.MD

Hiqet karantina e detyrueshme për të gjithë qytetarët që hyjnë në Shqipëri nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut

Me vendim të Komitetit Teknik të Ekspertëve për situatën e epidemisë dhe masat antikovid të Shqipërisë nga data 5 maj 2021 shfuqizohet karantina e detyrueshme për të gjithë qytetarët që hyjnë në vend nga Maqedonia e Veriut dhe Greqia...

botuar më 21-05-06 6.52.MD