Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kancelari austriak tha se Bullgaria u privua nga vaksinat në BE

Foto: BGNES

Krahasuar me popullsinë e saj, Malta do të marrë 3 herë më shumë vaksina sesa Bullgaria deri në qershor. Holanda do të marrë dy herë më shumë se Kroacia. Malta dallohet me një numër të madh të vaksinave, Bullgaria - me një të vogël. Këtë e deklaroi në një konferencë të jashtëzakonshme për shtypin Kancelari Austriak Sebastian Kurz. Dozat në BE nuk shpërndahen siç janë rënë dakord në përputhje me popullsinë e shteteve anëtare. Ka indikacione se ka pasur kontraktime individuale shtesë midis vendeve anëtare dhe industrisë farmaceutike, tha Kurz. Sipas tij, nëse trendi vazhdon, vende si Bullgaria do të jenë në gjendje të vaksinojnë popullsinë e tyre mezi në fund të verës apo në vjeshtë, njoftoi BTA.


Më shumë nga rubrika

Po zhvillohet Takimi i Nëntë Kombëtar i Mbarështuesve të Deleve

Pranë fshatit Arbanasi të rrethit të Veliko Tërnovos, pranë manastirit të Pjetrit dhe Palit, po zhvillohet edicioni i nëntë i Takimit Kombëtar të Mbarështuesve të Deleve. Në kuadrin e tri ditëve, nga 18 deri në 20 qershor, profesionistë të..

botuar më 21-06-19 7.35.PD

Shtetasit e BE do të mund të hyjnë në Greqi edhe me një test negativ antigjeni

Nga sot, 19 qershor, të gjithë qytetarët, të cilët arrijnë nga të ashtuquajturat “vende të gjelbra”, përfshirë Bullgarinë (https://reopen.europa.eu/en) , pavarësisht nga lloji i transportit, do të mund të hyjnë në Greqi po të prezantojnë një..

botuar më 21-06-19 6.05.PD

Bullgaria dhe Rumania do të kenë qasje në sistemin e informacionit të vizave të BE

Bullgaria dhe Rumania kanë përfunduar me sukses testet teknike të kërkuara për t'u lidhur me Sistemin Evropian të Informacionit të Vizave (VIS). Nga korriku, autoritetet kufitare të të dy vendeve do të kenë të drejtën për të hyrë në informacionin që..

botuar më 21-06-18 3.47.MD